قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / بیماری قند یا دیابت(قسمت اول)
بیماری قند
بیماری قند

بیماری قند یا دیابت(قسمت اول)

بیماری قند یا دیابت

بیماری قند یا دیابت با افزایش سطح گلوکز یا قند خون مشخص می شود، ممکنست یا به علت کم شدن انسولین (که از پانکرانس جهت تنظیم قند خون ترشح می شود)، یا به علت مقاومت نسبت به انسولین و یا هر دو رخ دهد.علت، شیوع و عوامل زمینه ای برای درک و شناخت بیماری دیابت، ابتدا باید مراحل طبیعی متابولیسم غذا را بدانیم. وقتی غذا هضم شد، قند مواد غذایی که گلوکز نامیده میشود به جریان خون میرود.

پانکراس انسولین ترشح می کند تا قند را از جریان خون به بافت های ماهیچه ای، چربی و سلول های کبد هدایت نماید.

بیماران مبتلا به دیابت، میزان قند خون بالائی دارند. و همانطور که ذکر گردید یا این مسئله به دلیل کاهش انسولین و یا عدم پاسخ سلول های کبد، ماهیچه و چربی نسبت به انسولین و یا هر دو می باشد.

دونوع دیابت قابل تشخیص است:

دیابت نوع ۱: معمولا در بچگی تشخیص داده می شود. بدن قادر به ساخت انسولین نیست، یا به مقدار جزئی میسازد در این قبیل موارد، با تزریق روزانه انسولین قند خون را در حد اعتدال نگه می دارند.

دیابت نوع ۲: تقریباً ۹۰٪ درصد موارد دیابت را شامل می شود. این بیماری در بالغین بیشتر رایج است. پانکراس قادر به ساختن انسولین در حد کفایت نمی باشد، تا قند خون را در حد نرمال نگه دارد. اغلب نیز این حالت به خاطر عدم عکس العمل بدن نسبت به انسولین ایجاد می شود. بسیاری از مردم علیرغم اینکه این بیماری بسیار جدی و تهدید کننده است، معهذا اغلب از بیماری خود بی اطلاعند.

دیابت نوع دوم بیشتر در افراد چاق و بدون تحرک و در شرایط عدم فعالیت های فیزیکی رخ میدهد. حدود ۱۹ میلیون از افراد آمریکائی به دیابت مبتلا می باشند. زمینه های ابتلا به دیابت را می توان به شرح زیر خلاصه نمود:

زمینه فامیلی

  • چاقی
  • سنین ۴۵ سال به بالا

گروه های نژادی خاص

زایمان و تولد نوزاد بیش از ۴ کیلوگرم

  • افزایش فشار خون
  • ترى گلیسرید وکلسترول بالا

بنا به شیوع زیاد بیماری، جامعه دیابت آمریکا پیشنهاد می کند که تمام بالغین هر سه سال یکبار، از نظر وجود دیابت بررسی شوند و افراد با عوامل زمینه ای بیشتر تحت مراقبت قرار گیرند.

علائم بیماری: افزایش سطح گلوکز خون معمولا با چندین مسئله همراه است که عبارت از: افزایش دفع ادرار، تشنگی زیاد، اجساس گرسنگی، خستگی و کم شدن وزن می باشند. چون دیابت نوع دوم به آرامی پیشرفت می کند، بسیاری از افراد با قند خون بالا، اغلب هیچ کدام از علایم مزبور را تجربه نمی کنند. در حدود ۴۰ درصد موارد دیابت نوع ۲ معمولا بدون علامت می باشد. علایم دیابت نوع ۱: شامل عطش زیاد، افزایش ادرار، کم شدن وزن، زیاد شدن اشتها، خستگی، تهوع و استفراغ.

علایم دیابت نوع ۲: علایم اولیه مشتمل بر عطش زیاد، فراوانی ادرار، زیاد شدن اشتها وخستگی است، علایمی که دیرتر ظاهر می شوند شامل کم شدن دید، دیر التیام یافتن زخم ها و ناتوانی جنسی در مردها میباشد.

تست های آزمایشگاهی : تجزیه ادرار: مشاهده قند و ستونها در ادرار. آزمایش خون: وجود قند بیش از حد نرمال در خون (بیش از ۰ ۱۰ میلی گرم / دسی لیتر).

تست تحمل گلوکز: قند خون بعد از خوردن ۷۵ گرم گلوکز اندازه گیری می شود. هموگلوبین HbAIC)AIC) هموگلوبین AIC میانگین گلوکز خون را در خلال دو تا سه ماه قبل نشان می دهد و گویای عکس العمل بیمار نسبت به درمان می باشد.

بیماری قند یا دیابت(قسمت دوم)

مطلب پیشنهادی

مصرف کوکائین یا کوکائین کراک در زنان

    استفاده از داروهای روان گردان / موادغیرقانونی مطالعات متعددی اثرات استفاده از مواد …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *