قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / بیماری قند یا دیابت(قسمت دوم)
بیماری قند
بیماری قند

بیماری قند یا دیابت(قسمت دوم)

دیابت نوع ۱: بیماران در مدت زمان کوتاهی علایم نشان می دهند. علاوه بر داشتن سطح بالای قند خون در موارد حاد، سطح بالای ستون (که از تجزیه چربی ایجاد میشود و توکسیک است) نیز پدیدار میگردد. وجود ستون ها در خون دال بر شرایطی است که بنام «اسیدوزیس» خوانده می شود (pHپایین خون).

دیابت نوع ۲: سطح گلوکز خون بیشتر از ۱۲۵ میلیگرم / دسی لیتر است.

درمان: منظور از درمان طبی فوری، پایین آوردن قند خون و کم کردن علایم بیماری است و هدف از درمان طولانی مدت، افزایش طول عمر، اصلاح و کیفیت زندگی، بر طرف کردن علایم و پیشگیری از عوارض حاصله مثل بیماریهای قلب و عروق، بیماریهای کلیه و اختلالات بینایی است.

جامعه دیابت آمریکا اعلان می دارد که نگه داشتن قند خون ناشتا در این بیماران به میزان ۱۲۰-۸۰ میلیگرم /دسی لیتر و هموگلوبین AIC زیر ۷ قابل قبول میباشد. به علاوه به همراه دارو آموزشی، دادن رژیم غذایی مناسب به بیماران، فعالیتهای فیزیکی و تمرینات ورزشی و مراقبت از پا (به منظور جلوگیری از عفونتها) راههایی است برای کنترل دیابت و پیشگیری از بروز مشکلات بعدی، انجام تمرینات ورزشی یا پیاده روی مرتب در این بیماران بسیار مهم است. ورزش به کنترل قند خون، کاهش وزن و کم شدن فشار خون بالا می انجامد.

مراکز تحقیقات دیابت نشان داده اند که در افراد دیابتی که فعالیت های فیزیکی یا بدنی مرتب دارند (نسبت به به افرادی که : به طور مرتب تمرینات ورزشی نمی کنند) ریسک حمله های قلبی و مغزی در سطح بسیار کمتری دیده می شود. حداقل ۹۰ دقیقه فعالیت فیزیکی مثل نرمش و به مدت ۵ روز در هفته متابولیسم بدن را افزایش می دهد. همچنین در پیشگیری از ابتلا به دیابت نوع دوم کمک می کند. در ضمن از بروز افسردگی و استرس و بیماری شایع قرن اخیر نیز ممانعت به عمل می آورد.

مراقبت از پاها: بیماران مبتلا به دیابت به خاطر، آسیب های عروق و اعصاب و کاهش مقاومت در برابر تهاجم ارگانیسم ها، مستعد به عفونتهای پا می باشند. آسیب در پاگاه در ابتدا ممکن است مورد توجه قرا ر دارد ، لیکن تدریجاً با افزایش عفونت و تشدید جراحات و دفاع ضعیف بیمار در مقابل عفونت، ممکنست به توسعه عفونت و یا ندرتاً به قطع عضو یا مرگ بیمار منتهی گردد. به منظور جلوگیری از عفونت پا، باید به نکات زیر توجه نمود:

  • پاها روزانه بررسی شوند و وجود هرگونه علایمی از تغییر، زخم یا عفونت به پزشک مراجعه کنید

روزانه پاها با آب گرم و صابون شسته و خشک گردند.

پوست پاهای خشک با استفاده از کرم های ملایم مرطوب کننده چرب شوند…

از کفش های راحت و مناسب پا استفاده گردد.

به منظور بهبودی جریان خون، به طور مرتب روزانه تمرینات ورزشی انجام گیرد.

  • پاها از نظر وجود میخچه یا پینه بررسی شوند.
  • مراقبت و درمان و بررسی قند خون به طور مرتب، بیمار دیابتی را از حمله های قلبی و مغزی، افزایش فشار خون و سایر پیامدهای آن بر حذر می دارد. پی آمدهای طولانی مدت بیماری قند عبارتند از:
  • بیماری های چشم
  • نفروپاتی (بیماریهای کلیوی)
  • بیماریهای اعصاب
  • بیماریهای قلبی و عروقی

• افزایش فشار خون، افزایش چربی ها و آترواسکلروزیس و بیماری عروق کرونر،

بیماری قند یا دیابت(قسمت اول)

مطلب پیشنهادی

درمان عود بیماری ام اس

عودهای قابل درمان در بیماران مبتلا به ام اس

عودهای قابل درمان در بیماران مبتلا به ام اس   درمان یک حمله حاد واقعیت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *