قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / بیماری قند یا دیابت(قسمت دوم)
بیماری قند
بیماری قند

بیماری قند یا دیابت(قسمت دوم)

دیابت نوع ۱: بیماران در مدت زمان کوتاهی علایم نشان می دهند. علاوه بر داشتن سطح بالای قند خون در موارد حاد، سطح بالای ستون (که از تجزیه چربی ایجاد میشود و توکسیک است) نیز پدیدار میگردد. وجود ستون ها در خون دال بر شرایطی است که بنام «اسیدوزیس» خوانده می شود (pHپایین خون).

دیابت نوع ۲: سطح گلوکز خون بیشتر از ۱۲۵ میلیگرم / دسی لیتر است.

درمان: منظور از درمان طبی فوری، پایین آوردن قند خون و کم کردن علایم بیماری است و هدف از درمان طولانی مدت، افزایش طول عمر، اصلاح و کیفیت زندگی، بر طرف کردن علایم و پیشگیری از عوارض حاصله مثل بیماریهای قلب و عروق، بیماریهای کلیه و اختلالات بینایی است.

جامعه دیابت آمریکا اعلان می دارد که نگه داشتن قند خون ناشتا در این بیماران به میزان ۱۲۰-۸۰ میلیگرم /دسی لیتر و هموگلوبین AIC زیر ۷ قابل قبول میباشد. به علاوه به همراه دارو آموزشی، دادن رژیم غذایی مناسب به بیماران، فعالیتهای فیزیکی و تمرینات ورزشی و مراقبت از پا (به منظور جلوگیری از عفونتها) راههایی است برای کنترل دیابت و پیشگیری از بروز مشکلات بعدی، انجام تمرینات ورزشی یا پیاده روی مرتب در این بیماران بسیار مهم است. ورزش به کنترل قند خون، کاهش وزن و کم شدن فشار خون بالا می انجامد.

مراکز تحقیقات دیابت نشان داده اند که در افراد دیابتی که فعالیت های فیزیکی یا بدنی مرتب دارند (نسبت به به افرادی که : به طور مرتب تمرینات ورزشی نمی کنند) ریسک حمله های قلبی و مغزی در سطح بسیار کمتری دیده می شود. حداقل ۹۰ دقیقه فعالیت فیزیکی مثل نرمش و به مدت ۵ روز در هفته متابولیسم بدن را افزایش می دهد. همچنین در پیشگیری از ابتلا به دیابت نوع دوم کمک می کند. در ضمن از بروز افسردگی و استرس و بیماری شایع قرن اخیر نیز ممانعت به عمل می آورد.

مراقبت از پاها: بیماران مبتلا به دیابت به خاطر، آسیب های عروق و اعصاب و کاهش مقاومت در برابر تهاجم ارگانیسم ها، مستعد به عفونتهای پا می باشند. آسیب در پاگاه در ابتدا ممکن است مورد توجه قرا ر دارد ، لیکن تدریجاً با افزایش عفونت و تشدید جراحات و دفاع ضعیف بیمار در مقابل عفونت، ممکنست به توسعه عفونت و یا ندرتاً به قطع عضو یا مرگ بیمار منتهی گردد. به منظور جلوگیری از عفونت پا، باید به نکات زیر توجه نمود:

  • پاها روزانه بررسی شوند و وجود هرگونه علایمی از تغییر، زخم یا عفونت به پزشک مراجعه کنید

روزانه پاها با آب گرم و صابون شسته و خشک گردند.

پوست پاهای خشک با استفاده از کرم های ملایم مرطوب کننده چرب شوند…

از کفش های راحت و مناسب پا استفاده گردد.

به منظور بهبودی جریان خون، به طور مرتب روزانه تمرینات ورزشی انجام گیرد.

  • پاها از نظر وجود میخچه یا پینه بررسی شوند.
  • مراقبت و درمان و بررسی قند خون به طور مرتب، بیمار دیابتی را از حمله های قلبی و مغزی، افزایش فشار خون و سایر پیامدهای آن بر حذر می دارد. پی آمدهای طولانی مدت بیماری قند عبارتند از:
  • بیماری های چشم
  • نفروپاتی (بیماریهای کلیوی)
  • بیماریهای اعصاب
  • بیماریهای قلبی و عروقی

• افزایش فشار خون، افزایش چربی ها و آترواسکلروزیس و بیماری عروق کرونر،

بیماری قند یا دیابت(قسمت اول)

مطلب پیشنهادی

سیستم دندانی فکی بیمار

چگونگی درمان انواع ناهنجاری های دندانی و فک

چگونگی درمان انواع ناهنجاری های دندانی و فک   هر یک از این حالات برای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *