قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای مخصوص کودکان / بیماری «لایم» در کودکان چیست؟
بیماری لایم در کودکان
بیماری لایم در کودکان

بیماری «لایم» در کودکان چیست؟

 بیماری «لایم» در کودکان چیست؟

بیماری لایم

یک بیماری جدی است که چنانچه به موقع درمان نشود، آرتریت مزمن و اختلالات عصبی پدید می آورد. پزشکان، نخستین مورد این بیماری را در سال گزارش کردند. در حال حاضر، گزارش هایی از گرفتار شدن کودکان و بزرگسالان به این .بیماری در تمام ایالت های امریکا وجود دارد برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری، لازم است اطلاعاتی در مورد کنه (عامل ایجاد کنندهٔ بیماری) و مناطق آلوده به کنه در فصل های گرم سال (به ویژه تابستان) به دست آورید. اقدامات پیشگیری کننده بسیار مؤثر است و از آلوده شدن کودکانی که در مناطق دارای کنه زندگی می کنند، جلوگیری به عمل می آورد.

عامل بیماری نوعی باکتری به نام بورهلیا” است و کنهٔ کوچکی به نام ایگز و دس” آن را به انسان و حیوانات منتقل میسازد. سه تا ۳۲ روز پس از نیش زدن کنه، جوشی های ریز سرخ رنگی روی پوست ظاهر می شود. این جوش ها که در اصطلاح پزشکی اریتمامیگرانز ” (ای ام) خوانده میشوند، به تدریج بزرگ شده و مرکز آن، شبیه چشم سگ شفاف می شود. افزون بر جوش (ای ام) نشانه های دیگری چون سردرد، خستگی، خشکی خفیف گردن و دردهای عضلات و مفاصل نیز ممکن است تا هفته ها وجود داشته باشد. این علائم در صورتی است که از انتی بیوتیک استفاده نشود. بیماری لایمبسیار خطرناک است زیرا چند هفته تا چند ماه پس از آشکار شدن (ای م)، مغز واعصاب نیز ممکن است به ان مبتلا شوند.

التهاب مفاصل و آتر یہت زانو در حدود ششماه پس  از آشکار شدن (ای ام) پدید می آیند. در موارد کمیاب، ناراحتی های قلبی نیز چند هفته پس از بروز (ای ام) مشاهده شده است. به محض مشکوک شدن به بیماری لایم، کودک خود را به سرعت نزد متخصص کودکان ببرید. در صورتی که بیماری در نخستین مراحل به وسیلهٔ آنتی بیوتیک درمان نشود، آرتریت و عوارض عصبی ممکن است تا سالها تکرار شود.

آزمایش تعیین پادتن خون، به تشخیص بیماری کمک میکند اما در مراحل نخستین بیماری، همیشه روشی قابل اطمینان محسوب نمی شود زیرا پادتن خونی را سه یا چهار هفته پس از آغاز بیماری می توان تشخیص داد. گوزن، موش و سایر حیوانات وحشی که در مناطق جنگلی زندگی می کنند، ممکن است حامل کنه در روی پوست خود باشند. هنگامی که فرزندتان در چمنزار قدم بزند، این کنه ها که از حیوانات جدا شدهاند به پای او میچسبند. حداقل ۲۴ ساعت پس از حضور کنه در روی پوست بدن، باکتری ایجاد کنندهٔ لایم وارد بدن می شود. به همین دلیل است که بلافاصله پس از قدم زدن فرزندتان در چمنزار و مناطق پردرخت، بهتر است پاهای او را بازرسی کند.

مطلب پیشنهادی

مخملک

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟   یکی دیگر از بیماری هایی است که …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *