قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای پوست و مو و ناخن / بیماری مالاریا چیست و چگونه افراد را مبتلا می کند؟
بیماری مالاریا

بیماری مالاریا چیست و چگونه افراد را مبتلا می کند؟

 بیماری مالاریا چیست و چگونه افراد را مبتلا می کند؟

بیماری مالاریا را تب جنگل و باتلاق نیز مینامند و از شیوع نظر مرگ و میر در جهان برخوردار است. عامل بیماری یک نوع تک) یاخته ای از جنس پلاسمودیوم می باشد و به چهار نوع (ویواکس، فالسیپاروم، مالاریه، اوال) تقسیم بندی می شود. این میکروب دارای دو میزبان مختلف است که یکی انسان و دیگری پشه آنوفل ماده میباشد.

انتقال مالاریا بیماری

شیوه سرایت بیماری از طریق گزش پشه آنوفل ماده میباشد که از خون انسان تغذیه می نماید ولی پشه آنوفل نر از شیره گیاهان استفاده می کند. این نوع پشه بیشتر در آفریقا، آسیا و آمریکای مرکزی و جنوبی مشاهده میشود و درصد زیادی از نوزدان را به کام مرگ میبرد. در سواحل خلیج فارسی ایران و گاهی در سواحل خزر نیز این بیماری شیوع مییابد. یکی دیگر از راههای انتقال بیماری مالاریا بجز پشه آنوفل، انتقال خون آلوده و یا سرنگ مشترک تزریقی معتادان میباشد و بایستی خون های اهدای را چک نمود. همچنین مالاریا در زنان باردار قادر است به جنین منتقل شود و آن را آلوده نماید.

علائم بالینی مالاریا

از آنجای که مالاریا بر ۴ نوع میباشد پس دارای تظاهرات بالینی خاصی در هر گروه است ولی در مجموع این علائم عبارتند از: لرز نهای، تب چند ساعته، عرق ریزش فراوان، حمله های دورهای لرز و تب در هر ۴۸ ساعت، سردرد شدید، کمردرد، تهوع و استفراغ، کبودی لبها و تپش قلب، درد شکمی، هذیان، ضعف و بی اشتهایی، اسهال، اختلالات خونی و مغزی و عصبی (فلج یک عضو).

عوارض بیماری مالاریا

، کم خونی شدید، نارسایی حاد کلیه ها، تجمع آب در ریه ها، اغما، عوارض عصبی، پارگی طحال، نارسایی حاد تنفسی،مرگ. 

معمولاً مالاریای نوع اوال و مالاریا ویواکس حتی بدون درمان پس ازحدود یک ماه خود به خود بهبود مییابند زیرا نوعی ایمنی اکتسابی بوجود میآید ولی تنها مالاریای نوع فالسیپاروم است که عوارض مرگ را بدنبال دارد و میتواند به سرعت بیمار را بکشد مگر اینکه تشخیصزودرس داده شود و تحت درمان اورژانس قرار گیرد.

مطلب پیشنهادی

پرپشت کردن موها

دراز و پرپشت کردن موها قسمت اول

دراز و پرپشت کردن موها   ۱) با برگ های گیاه کنجد و برگهای بوته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *