بیماری مسافرت را بیشتر بشناسید …!!


بیماری مسافرت را بیشتر  بشناسید …!!

بیماری مسافرت را بیشتر  بشناسید ...!!

 فرد مبتلا به این بیماری به هنگام مسافرت با ماشین، کشتی، هواپیما یا قطار دچار حالت تهوع و استفراغ می شود. علت این بیماری تحریک گیرنده های حساس در بخش تعادلی گوش داخلی است. لوله های نیم دایره ای در گوش داخلی حاوی مایع اندولیمف بوده که حرکت بدن سبب جابجایی آن میگردد و در نتیجه گیرنده های مربوط به تعادل تحریک می شوند. از آنجا که ممکن است ارتباطات عصبی بین سیستم تعادلی بدن و مرکز استفراغ در مغز وجود داشته باشد، تحریک مرکز استفراغ در چنین شرایطی دور از انتظار نخواهد بود. اقدامات درمانی شامل: مصرف داروهای آنتی هیستامینیک، تنفسی هوای تازه و تکیه دادن و عقب نگهداشتن سسر هنگام مسافرت است.

علائم 

تعرق، رنگ پریدگی، سردرد، سرگیجه، حسی شبیه دوران سر، لرز خفیف و احساس سرما، افزایش بزاق دهان، حالت تهوع و استفراغ از نشانه های شروع بیماری مسافرتی است. این عارضه معمولا از کودکی همراه فرد است. یکی از دلایل گریه کردن و بی قراری کودک می تواند ناشی از ابتلا به این مشکل باشد. در افراد مبتلا به این عارضه، سوارشدن به وسایل تفریحی که چرخشی یا دورانی باشند نیز همین عارضه را در پی دارد.

چگونه کنترل کنید؟

سفر با خودروی شخصیبهترین مکان برای شما صندلی کنار راننده است. اگر امکان نشستن در آن صندلی را ندارید، حتما کنار پنجره بنشینید. هنگام حرکت به پشت سر نگاه نکنید حتی اگر زیباترین منظره جهان باشد!سفر هواییدو ردیف اول هواپیما و نهایتا پیش از رسیدن به بال هواپیما که میزان تکان ها کمتر احساس می شود، بهترین مکان نشستن برای افراد مبتلا به بیماری مسافرتی است. هنگام حرکت نباید از جای تان حرکت کنید. سر را پایین نیندازید و از خوردن خوراکی پرهیز کنید. در طول سفر نیز هواکش را به سمت صورت تان تنظیم کنید تا هوای تازه نفس بکشید. پس از نشستن کامل هواپیما از صندلی تان بلند شوید.سفر با قطاردرباره قطار، مکان واگن زیاد مهم نیست. درباره قطار باید به سه نکته دقت کنید. اول اینکه سمت نشستن شما باید همسو با حرکت قطار باشد. این نکته را باید هنگامی که سوار مترو یا اتوبوس هستید هم رعایت کنید. دوم اینکه پنجره واگن شما حتما باز باشد تا هوای تازه نفس بکشید و سوم اینکه هنگام حرکت قطار از جای تان بلند نشوید.سفر دریاییصندلی های جلویی یا از نیمه کشتی به سمت جلو و ترجیحا عرشه کشتی را برای نشستن انتخاب کنید. هنگام حرکت نیز از جای تان حرکت نکنید. 

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد