بیماری نعوظ پایدار و دردناک؛انواع ،علایم و درمان 


بیماری نعوظ پایدار و دردناک؛انواع ،علایم و درمان 

بیماری نعوظ پایدار و دردناک؛انواع ،علایم و درمان 

  این عارضه بسیار دردناک بوده معمولا با تحریک جنسی به وجود می اید و علل مختلفی دارد از جمله: وجود لخته های خون در لگن، تومور، اختلالات عصبی و حساسیت نسبت به برخی داروها.این بیماری جنبه فوریتی داشته هرگز نباید وقت را تلف کنید و بهتر است از کمپرس سرد استفاده کرده هر چه سریع تر با اورژانس تماس گرفته و تا رسیدن پزشک کمپرس سرد را ادامه دهید زیرا عدم سرعت و موفقیت در درمان فوری این مشکل، منجر به ناتوانی جنسی خواهد شد.

فیزیوپاتولوژی

در این بیماری جسم غاری پر خون شده ولی جسم اسفنجی و حشفه هنوز شل هستند. باقی‌ماندن خون در جسم غاری سبب افزایش دی اکسید کربن و افزایش غلظت خون می‌شود. این امر سبب تورم ماهیچه‌ها در جسم غاری شده منجر به ایسکمی و فیبروز آن خواهد شد. نتیجه نهایی در صورت مداوا نشدن ناتوانی جنسی است.

انواع

پریاپیسم یا  نعوظ دردناک  به دو فرم با جریان کم و جریان زیاد خون تقسیم می‌شود. در حالت جریان زیاد خون، ثانویه به صدمات ناحیه لگن است که منجر به آسیب شریانهای مرکزی آلت و در نتیجه از دست دادن تنظیم خون‌رسانی آلت می‌شود، ایجاد می‌گردد. در این حالت بزرگ شدگی یک قسمت (آنوریسم) یک یا هر دو شریان مرکزی مشاهده می‌شود. (آنژیو گرافی در تشخیص کمک کننده است) و blood gass (ABGاز خون شریانی آلت، سطح بالای اکسیژن و سطح نرمال CO2 را نشان می‌دهد

علایم

بیمارانی که پریاپیسم با جریان کم دارند معمولاً با تاریخچه نعوظ دردناک آلت که از چند ساعت قبل شروع شده است مراجعه می‌کنند. جسم غاری به علت پرخونی، سفت و در لمس حساس است. ناحیه گلنس و جسم اسفنجی نرم هستند. اکثر مؤلفین، علت اصلی پریاپیسم را انسداد فیزیولوژیک در تخلیه وریدی می‌دانند که منجر به تجمع خون غلیظ با O2 کم CO2 زیاد در داخل جسم غاری می‌گردد. اگر این روند برای چند روز ادامه یابد، ادم و تورم نسجی بینابینی و فیبروز جسم غاری ایجاد می‌شود که در نهایت منجر به بروز ناتوانی جنسی در بیمار خواهد شد.

درمان

راه اولپریاپیسم از اورژانس های اورولوژی است. تجویز مسکن و تنقیه با محلول نمکی سرد می‌تواند موجب رفع نعوظ شود. از بی حسی نخاعی یا اپیدورال هم می‌توان استفاده کرد و با سوزن بزرگی از طریق گلنس، خون موجود در جسم غاری را تخلیه نمود. اضافه کردن مواد آدرنرژیک به محلول شستشوی جسم غاری کمک کننده استراه دومقابل اطمینان‌ترین راه جراحی زیر بی هوشی عمومی است. در برخی مراکز آمبولیزاسیون زیر هدایت اشعه ایکس سرخرگ پودندال نتایج خوبی داشته است.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد