بیماری های شبکیه چشم  و علل ایجاد آن 


بیماری های شبکیه چشم  و علل ایجاد آن 

بیماری های شبکیه چشم  و علل ایجادآن 

 شبکیه لایه ای نازک در ته چشم (سطح داخلی کره چشم) است که به فوتون های نور حساس بوده و کار تبدیل انرژی نورانی را به پیامهای عصبی به عهده دارد. اشکالات این لایه اغلب در اثر بیماری های عروقی چشم بوجود می آید. اصولا با افزایش سن، عروق فرد دچار باریکی و سختی (تصلب شرائین) می شوند که برای خونریزی های کوچک آمادگی دارند. اگر این اتفاق در شبکیه بیافتد باعث اختلال شدید در قدرت بینائی فرد می شود. در مراحل پیشرفته بیماری دیابت، اختلالات شبکیه فراوان دیده می شود و علت کاهش بینائی در بیماران دیابتی هم همین است.

بیماری های شبکیه چشم                                                                                                                                       

یک فوق تخصص شبکیه به معرفی بیماری های شایع شبکیه چشم پرداخت و بر ضرورت انجام مراقبت های پیشگیرانه به منظور جلوگیری از بروز اختلالات خطرناک چشمی تاکید کرد.

او با بیان اینکه بیماری های شبکیه می تواند افراد را از بدو تولد تا دوران سالمندی گرفتار کند، عنوان کرد:به عنوان مثال بیماری های مادرزادی چون شب کوری می تواند از بدو تولد رخ داده و سلامت بینایی فرد را تحت الشعاع قرار دهند.

وی ادامه داد:در سنین کودکی، نوجوانی و جوانی نیز ضربه هایی که به چشم اصابت می کنند، عمده ترین عامل بروز اختلالات شبکیه ای چشم هستند. همچنین در سنین میانسالی و همزمان با شیوع دیابت، عوارض چشمی ناشی از آن نیز در افراد افزایش پیدا می کند.

 

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد