قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری های قلب و دستگاه گردش خون / بیماری های قلبی آرتریواسکلروزیس و آترواسکلروزیس(قسمت اول)
بیماری های قلبی
بیماری های قلبی

بیماری های قلبی آرتریواسکلروزیس و آترواسکلروزیس(قسمت اول)

بیماری های قلبی آرتریواسکلروزیس و آترواسکلروزیس

آرتریواسکلروزیس (تصلب شرائین): تغییرات دژنراتیو در دیواره عروق (ابتدا لایه میانی و سپس لایه های داخلی)، کم شدن الاستیسیتی (قابلیت ارتجاعی) و احتمالا کلسیفیکاسیون است، که به سخت شدن جدار عروق منجر می شود.

آترواسکلروزیس: تغییرات دژنراتیو در دیواره عروق بزرگتر نظیر آئورت، کرونر وعروق مغزی است. ضایعات با ایجاد پلاک در دیواره های داخلی عروق مشخص میگردد و نهایتاً به باریک شدن عروق منجر می شود و احتمال آمبولی با شکستن پلاک و ورود آن به جریان خون وجود دارد. پلاکها ترکیبی از ۷۰- ۸۰ درصد کلسترول و سایر چربی ها می باشد.

علت ایجاد بیماری: هیجان و اضطراب، مسمومیت با فلزات، قرص های پیشگیری، دیابت، تاریخچه فامیلی، نقرس، فشار خون بالا، افزایش سطح اسیداوریک، افزایش کلسترول و تری گلیسریدها و نوع رژیم غذایی. بیماری های قلب هنوز از مهمترین عامل مرگ و میر به شمار می آ ید.

گذشته از عواملی که در ایجاد این بیماری ذکر گردید، رژیم غذایی نوع فرآورده های لبنی، گوشت ها، روغن ها و غیره نیز در ایجاد بیماری بسیار مؤثرند. البته کیفیت این مواد با آنچه پدران ما میخوردند امروزه متفاوت است. مثلاً شیرگاو در مراحل پاستوریزه شدن با حرارت بسیار بالا، تولید نوعیاسیدهای چرب می کنند که قادر است به دیواره عروق آسیب برساند و ایجاد اسکلروزیس نماید. که بعدها می تواند به حمله های قلبی و سکته های مغزی منجر شود. بنابراین تعجبی نیست که بیماری در سنین حتی ۱۲ سالگی رخ دهد.

هموژنیزه کردن باعث ایجاد گزانتین اکسیداز می شود که به جریان خون وارد میگردد. Kurt Oster رئیس سابق بخش کاردیولوژی (قلب) بیمارستان پارک سیتی معتقد است که این آنزیم چربی شیر عامل ۵۰ درصد از بیماریهای قلبی است. این ماده وارد دیواره عروق شده باعث تجمع کلسترول در درون سلولها میگردد و نهایتاً به سختی و سایر تغییرات بافت عروق منتهی می شود.

کلسترول: کلسترول در جای خود لازمه بدن است. کلسترول برای دیواره سلولها، ساختن اسیدهای صفراوی در کبد، هضم و جذب چربی ها و ویتامین های قابل حل در چربی لازم است.

بسیاری از هورمونهای بدن مثل هورمونهای جنسی، آدرنال کورتیکوستروئیدها و ویتامین D از کلسترول ساخته شده اند. وجود کلسترول در پوست ما را از سرما و گرما محفوظ می دارد، باعث شفای پوست آسیب دیده می شود و از بروز عفونت های پوستی جلوگیری میکند.

همچنین به عنوان آنتی اکسیدان عمل کرده و ما را از ابتلای به سرطان حفظ میکند. بدون کلسترول می میریم و با کلسترول کم نیز به عوارض مختلف مبتلا می شویم. کبد مقدار لازم کلسترول بدن را میسازد، پس لزومی ندارد که از طریق غذا کلسترول به بدن وارد گردد، زیرا بدن قادر به ساخت مقدار مورد نیاز خود می باشد.

امروزه ترس ازکلسترول مصرف داروهای پایین آورنده آن   مثل  Simvastatin گرانقیمت میباشند، را افزایش داده است.

گزارشات مختلف نتایج حاصل از اثر بخشی این داروها را به طور متفاوت از ۲- ۳۰ درصد ذکر میکنند.

کلسترول خوب یا بد که امروزه به نام LDL (بد) و HDL (خوب) مورد نظر می باشند، در واقع بد نیستند، زیرا LDLکلسترول، تریگلیسرید و ویتامین های قابل حل در چربی را به سلولها حمل میکند HDL آنها را در صورت نیاز به کبد باز میگرداند. کبد با استفاده از آنها صفرا را میسازد که با خوردن غذاهای چرب به روده ترشح می شود و به هضم چربی کمک می کند.

بیماری های قلبی آرتریواسکلروزیس و آترواسکلروزیس(قسمت دوم)

مطلب پیشنهادی

بیماریهای قلبی

بیماریهای قلبی چه می کند؟ /قسمت اول

بیماری های قلبی چه می کند؟   بسیاری از کارشناسان و پزشکان با تجربه قلب، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *