قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای پوست و مو و ناخن / بیماری پمفیگوس خطرناک تر از سرطان…!
پمفیگوس
پمفیگوس

بیماری پمفیگوس خطرناک تر از سرطان…!

بیماری پمفیگوس خطرناک تر از سرطان…!

پمفیگوس

پمفیگوس(به انگلیسی Pemphigus) از واژه یونانی pemphix بمعنی تاول و حباب مشتق شده و از بیماریهای نادر پوستی، با علت نقص در سیستم ایمنی بدن محسوب شده، پوست و غشاهای مخاطی را در بر میگیرد.
علت دقیق بیماری هنوز شناخته نشده، اما آنچه در این بیماری رخ میدهد را می‌توان به از دست رفتن چسبندگی بین لایه‌های شاخی پوست(کراتینوسیت) تعریف نمود.

این بیماری نسبت به پمفیگویید شیوع کمتری دارد و معمولا افراد بالای ۶۰ سال را مبتلا می کند. در این وضعیت تاولها ممکن است در هر قسمتی از   بدن ظاهر شوند اما اغلب در اطراف چشم ها و داخل دهان به وجود می آیند. تاولها شکننده بوده و ممکن است  به طور خودبه خودی پاره شوند و تکه هایی از پوست لخت را برجا بگذارند.

علت پمفیگوس

بین سلولهای پوستی، انواع پیوند بین سلولی وجود دارد که یکی از آنها دزموزوم نام دارد. در پیوند دزموزوم، گروهی پروتئین با نام دزموگلین (Desmoglein) نقش چسب بین سلولها را بازی میکنند. در بیماری پمفیگوس، سیستم ایمنی بدن، گروه پروتئین دزموگلین را هدف گرفته و پیوند بین سلولی دزموزوم از بین میرود.به دنبال از بین رفتن پیوند چسب گونه بین سلولی یا همان دزموزوم، زخمهایی در اپیدرم ایجاد شده و به همان علت، مایع میان بافتی به زیر پوست نفوذ کرده و ایجاد تاول میکند.

علایم پمفیگوس

تشخیص دقیق بیماری به عهده متخصص پوست(درماتولوجیست) بوده و علاوه بر علائم ظاهری زخم و بثورات و تاول، با آزمایشهای تشخیصی سیتولوژی، نمونه برداری پوست و ایمنوفلورسنس (Immunofluorescence)مورد نیاز است.

درمان پمفیگوس

درمان آن با داروهای کورتون و داروهای پایین آورنده سیستم ایمنی است. دارو باید بصورت دائم مصرف شود و با بهبودی، دارو را بطور تدریجی کم می کنیم. شدت بیماری با استرس رابطه مستقیم دارد.

پرهیز از تنش‌های روحی روانی و عاطفی اصل اساسی در درمان است.
مصرف دقیق و منظم داروها
پرهیز جدی از قطع، کاهش و یا افزایش خود سرانه میزان دارو
پرهیز از مصرف داروها به خصوص کورتون با معده خالی
در صورت استفاده از شربت معده، یک ساعت بعد از مصرف کورتون، شربت معده استفاده شود .
از تماس با افرادی که مبتلا به بیماری مسری و عفونی هستند (حتی سرماخوردگی) خودداری نمایید، زیرا مقاومت بدن شما به علت مصرف کورتون و داروهایی چون ایموران کمتر می باشد
پرهیز از دستکاری ضایعات و ایجاد زخم و جراحت در پوست و مخاط
پیشگیری از عفونت دهان و دندان و شستشوی کامل دهان بعد از هر بار تغذیه
شستشو و حمام روزانه با آب ولرم و با صابون و شامپوی ملایم
پوست را با حوله نرم و با ملایمت کامل خشک نمایید.

مطلب پیشنهادی

پرپشت کردن موها

دراز و پرپشت کردن موها قسمت اول

دراز و پرپشت کردن موها   ۱) با برگ های گیاه کنجد و برگهای بوته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *