قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای پوست و مو و ناخن / بیماری پوستی گال چیست ؟
بیماری گال
بیماری گال

بیماری پوستی گال چیست ؟

بیماری گال چیست ؟ 

بیماری گال یا جرب (Scabies Disease) یک بیماری پوستی مسری همراه با خارش شدید است، که این خارش، جوش های ریز قرمزرنگی را در پوست ایجاد می کند. این بیماری از هجوم یک انگل به نام انگل گال به بدن ایجاد می شود.

انگل مولد بیماری گال، بعد از ورود به بدن فرد، در پوست زندگی می کند و زیر پوست برای خود سوراخ ها و کانال های زیرزمینی را ایجاد می کند.این انگل، حشره بسیار کوچکی ست که Sarcoptes scabiei نام دارد.

انگل گال بسیار کوچک، کرم رنگ و دارای چهار جفت پا است. گال ماده از گال نر بزرگ تر است. گال ماده پس از نفوذ کردن به لایه های پایین تر پوست و ایجاد کانال، تخم می گذارد .این کرم در طول زندگی خود حدود 40 تا 50 تخم می گذارد .تخم ها بعد از 3 تا 4 روز لارو شده و بعد طی 10 تا 15 روز گال بالغ را ایجاد می کنند. از بین این 40 تا 50 تخم، کمتر از 10 تخم به گال بالغ تبدیل خواهند شد.

بیشتر علایم بیماری گال به دلیل پاسخ ایمنی بدن ما به این کرم، بزاق کرم، تخم و مدفوع کرم گال است. متوسط تعداد انگل گال در یک فرد مبتلا به این بیماری 12 تا است. در حالی که در مناطق محروم کودکان مبتلا بالغ بر صد کرم دارند.

خارش شدید و بی امان یک علامت غالب ازبیماری پوستی گال است. عامل گال می تواند در همه سنین با همه نوع درآمد و سطح اجتماعی تاثیر بگذارد. حتی افرادی که خود را بسیار تمیز نگه می دارند ممکن است به این بیماری مبتلا شوند. آلودگی گال بسیار معمول و در سراسر جهان رخ می دهد. برآورد شده است که در سراسر جهان، در حدود 300 میلیون مورد وجود داشته باشد.

علایم بیماری گال

  •  ایجاد خطوطی تغییررنگ یافته و باریک (نقاب ها) بین انگشتان، روی مچ، زیر بغل، بین دو قسمت باسن، اطراف ناحیه ی تناسلی (و گاهی کف دست و پا در شیر خواران)
  •  احساس خارش شدید مخصوصاً در هنگام شب
  •  ایجاد زخم، تاول و پوسته بر روی پوست (در اثر  خارش)
  •  ایجاد توده های ملتهب روی بدن

علت ایجاد گال چیست ؟

نوعی انگل به نام مایت

۱) انگل عامل بیماری گال ۰/۳ میلیمتر طول دارد.

۲) این انگل از طریق تماس نزدیک افراد با یکدیگر منتقل می شود.

۳) مایت ماده، داخل پوست انسان تونل ها یا نقب هایی به طول ۱ سانتیمتر میزند و داخل آن تخمگذاری میکند. بعد از چند روز لاروها از داخل تخم بیرون می آیند.

۴) ابتلا به بیماری گال ربطی به رعایت بهداشت شخصی ندارد و هر کسی ممکن است مبتلا شود.

درمان گال 

  • استفاده از کرم یا لوسیون گاما بنزن هگزا کلراید(لیندان)
  •  استفاده از کرم یا پماد ضد خارش تا دو هفته پس از شروع درمان (در صورت خارش شدید)

درمان گال باید در تمام اعضای خانواده ی فرد مبتلا و هم چنین افرادی که از نزدیک با او تماس داشته اند به طور هم زمان انجام گیرد.

 درمان گال در خانه با طب سنتی

شستن و اتو کردن تمام لباس ها، حوله ها و ملحفه های بیمار و اعضای خانواده، هم زمان باشروع درمان

مایت ها معمولاً ۳ روز بعد از شروع درمان از بین میرود اما ممکن است خارش تا ۲ هفته ا دامه داشته باشد. به هر حال درمان را تا زمانی که پزشک تعیین کرده است ادامه دهید.

مطلب پیشنهادی

پرپشت کردن موها

دراز و پرپشت کردن موها قسمت اول

دراز و پرپشت کردن موها   ۱) با برگ های گیاه کنجد و برگهای بوته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *