قالب وردپرس درنا توس
بیماری
بیماری

بیماری چیست؟

بیماری چیست؟

هر تغییر و دگرگونی‌ای که در بدن رخ می‌دهد، دارای علتی است. بیماری نیز حالتی غیرطبیعی است که در بدن انسان روی می‌دهد، بیماری واکنشی است که در برابر این تغییر و دگرگونی‌ها به وجود می‌آید و از خود علایم و نشانه‌هایی بروز می‌دهد که گاهی این علایم مخالف حالت طبیعی بدن است؛ مانند احساس درد از بیماری قولنج، یا این علایم مخالف حالت طبیعی بدن نیست؛ مثل سرخی روی گونه که در انسان‌هایی دیده می‌شود که به ذات الریه مبتلا شده‌اند.

 انواع بیماری‌ها:

بیماری ساده؛ بیماری ای است که فقط یک نوع بیماری یا یک نوع بیماری مرکب را شامل می‌شود.

بیماری مرکب؛ بیماری ای است که دو ضد یا بیشتر، عامل یک حالت بیماری شده باشد.

 بیماری‌های ساده:

· بیماری‌های ساده سه دسته‌اند:

1. بیماری‌های اندام‌های مشابه که عبارتند از بیماری‌های سوء مزاج؛

2. بیماری‌های اندام‌های ابزاری که عبارتند از بیماری‌هایی که بر اندام‌های مرکب وارد می‌شوند؛

3. بیماری‌هایی که بر اندام‌های مشابه و اندام‌های ابزاری وارد می‌شود، ولی عارضه‌ای که از این بیماری‌ها بر اندام ابزاری رخ می‌دهد، با عارضه‌ای که بر اندام مشابه رخ می‌دهد متفاوت است.

برای مثال بیماری‌ای که یک مفصل را دربر می‌گیرد، شاید در اندام‌های مشابه تشکیل دهنده‌ی مفصل دیده نشود، ولی این بیماری در تمامی رگ‌ها، استخوان‌ها و عصب دیده می‌شود.

 بیماری‌های مرکب

· بیماری‌های مرکب چهار نوع‌اند:

1. بیماری مادرزادی که سبب تغییر در شکل برخی اعضا می‌شود؛ برای نمونه قسمتی که باید کج باشد، راست و غیره؛ همچنین باعث گشاد یا تنگ شدن یا بسته شدن مجاری می‌شود؛ مثل بسته شدن سوراخ عنبیه، تنگ شدن مجرای تنفسی، گشاد شدن زیاد مردمک چشم؛ همچنین باعث تغییر و بزرگ و کوچک شدن آوند می‌شود؛ مثل بزرگ و کوچک شدن کیسه‌ی بیضه و معده و یا تنگ و گشاد شدن بطن‌های مغز، همچنین موجب تغییر در سطح اندام‌ها می‌گردد؛ برای مثال جایی که باید زبر باشد، صاف است و بالعکس.

2. بیماری‌های اندازه که باعث بیش از حد بزرگ شدن می‌شود؛ مثل کلفت شدن بیش از حد پا و همچنین باعث بیش از حد کوچک شدن می‌شود؛ مثل لاغری و کم گوشتی زبان.

3. بیماری‌های عددی که باعث زیاد شدن تعداد اندام‌ها برخلاف حالت طبیعی می‌شود؛ مثل زیاد شدن انگشتان یا سنگ مثانه و همچنین سبب کم شدن تعداد اندام‌ها بر خلاف حالت طبیعی می‌شود؛ برای نمونه کم شدن انگشتان.

4. بیماری‌های وضعی که باعث کنده شدن اندام از مفصل، در رفتن، حرکت در جای خود یا بی‌حرکتی می‌شود.

هر عاملی که نظم داخلی بدن را بر هم زند، تند، کند یا بی حرکت کند، عامل بیماریزا نامیده میشود. این عوامل عبارتند از:

دخالت عواملی مثل؛ غذا، دارو، ضربه، میکروب، باکتری، سرما، گرما، غم و اندوه و… میتواند تغییراتی در مایعات داخلی سلولی، مایع خارجی سلولی و خود سلول به وجود آورد که واکنش بدن در مقابل آن، موجب پیدایش بیماری خواهد شد. هر بیماری علائم مخصوص به خود داشته که عامل بیماریزا در آن مؤثر است. مثلا کم شدن مایعات بدن، خشکی و ضعف عمومی، زیاد شدن مایعات بدن، پرآبی و سنگینی وزن را به وجود می آورد. این عدم تعادل باعث پیدایش بیماری خواهد شد که بستگی به عامل به وجود آورنده ی خود دارد. باز برای مثال ۶۰ درصد از وزن بدن را مایعاتی تشکیل میدهند که این مایعات داخلی و خارج سلول های بدن را پر کرده اند و در همین مایعات است که مواد غذایی مورد نیاز سلول های بدن وجود دارد. کم یا زیادی این مواد غذایی نیز می تواند موجب بیماری و رنج والم گردد.

مایعات خارج سلولی در سراسر بدن دائماً در حال حرکت و اختلاط است مایع خارجی سلولی را محیط داخلی نیز گویند. تا مادامی که اکسیژن، گلوکز، الکترولیت ها، اسیدهای آمینه، چربی ها، ویتامین ها و مواد لازم زندگی در دسترس سلول ها به اندازه ی کافی قرار گیرد آنها قادر به ادامه ی حیات می باشند. کم و زیاد شدن یکی از این مواد خوراکی حیات بخش، بدن را به سمت نامنظمی و بیماری میکشد. مایعات داخلی سلولی شامل: املاح، ویتامین ها و مواد غذایی لازم برای زندگی یاخته ای است، که اگر اختلالی در این مایعات به وجود آید زندگی سلولی را مختل می نماید.

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *