قالب وردپرس درنا توس
کبد
کبد

بیماری کبد چیست؟

بیماری کبد چیست؟

کارهای شگفت انگیز کبد

سوخت و ساز قندها را تنظیم می کند؛ کبد، گلوکز را به گلیکوژن تبدیل می کند و گلیکوژن در کبد ذخیره میشود و اگر قند خون پایین بیاید، باز گلیکوژن کبد به گلوکز تبدیل می شود تا

میزان قند خون در سطح طبیعی باقی بماند. اگر قند بدن کم باشد، کبد از چربی ها یا پروتئین قند را می سازد تا بدن بدون سوخت نماند،

کبد انبارداری میکند؛ گلیکوژن، ویتامین A، ویتامین D، بسیاری از مجموعه  ویتامین  B (از جمله و B)، آهن و مس در کبد ذخیره میشوند.

 بسیاری از پروتئین  بدن مانند: البومین و عامل های انعقاد خون مانند: پروترومبین و فیبر نوژن را کبد می سازد، همین عوامل باعث می شوند که خون در مواقع ضروری منعقد شود. همچنین کبد گلوبولین میسازد، این ماده پیوند هورمون  جنسی استروییدی را تأمین و در نتیجه میلی جنسی را تقویت میکند، افرادی که به پاکا سازی کبد اقدام کنند متوجه میشوند که میلی جنسی شان بهتر شده است. کبد بسیاری از پروتئین ها را میسازد تا موادی مانند: چربیها، آهن، هورمون ها و داروها را از طریق جریان خون جابهجا کند. یکی از پروتئینهای کبد که HDL (چربی مفید خون) نام دارد، خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش میدهد، HDL کلسترول را از دیواره  رگ ها به کبد برمی گرداند تا کبد آن را از بدن خارج سازد. بنابراین سالم بودن رگه های خونی تابع کبدی سالم است.

 مواد سمی و زهرآگین را می شکند و خرد می کند و بی اثر می سازد. کبد این کار را با سلول  کوپفر انجام می دهد. کبد برای مقابله با مواد سمی مادهای شیمیایی ترشح می کند که با آن مواد زاید بدن مانند آمونیاک را که سمی است می سوزاند یا آنها را به مواد دیگری تبدیل میکند. آمونیاک از تجزیه ی پروتئین ها در بدن ایجاد می شود و کبد سالم می تواند آن را بشکند و به شکل اوره درآورد تا از راه کلیه ها دفع شود. در فرآیند سم شکنی و زهرزدایی کبد، شبکه ای آنزیمی P450 نقش بسیار مؤثر دارد و این آنزیم های سخت بهویتامین C و اسیدآمینه  تورین وابسته هستند.متأسفانه پیشتر مرد م این ماده مهم را به اندازهکافی مصرف نمی کنند. اگر بار کبد خود را با مواد سمی و زهرآگین سنگین کنید کبد تان نمی تواند این همه بار را تحمل کند، در نتیجه با وجود مواد سمی اضافی یقینا کبد مسموم می شود. ایجاد اختلال در سوخت و ساز عادی کبدی ممکن است نتیجه  عفونت ویروسی باشد. ورم کبد نتیجه  تأثیر ویروسی است که عضو را مورد حمله قرار میدهد. تشمع کبد و ورم کبد هر یک می توانند موجب خراب شدن سلولهای کبدی شوند. کبد قادر است تا سلولی خود را دوباره بسازد، لیکن پارهای اوقات ممکن است این سلول ها بافت لیفی تشکیل دهند که در این صورت از عهده  انجام وظایف کبدی برنمی ایند. بنابراین بایستی نسبت به رژیم غذایی چنین بیماران دقت و مراقبت کافی به عمل آید تا به بهبود و تجدید ساختمان بافت سالم کبدی کمک شود. 

علائم بیماری کبد

بیماری کبد چرب، معمولا علامت خاصی ندارد و به دنبال انجام آزمایشات دوره ای، اختلال در آنزیم های آن مشخص می شود و یا این که در زمان انجام سونوگرافی به علل دیگر، ابتلا به کبد چرب نیز تشخیص داده می شود.
در برخی موارد این بیماری کاهش ذخیره گلبول های قرمز در خون فرد مبتلا به ناراحتی کبدی موجب خستگی و احساس ناراحتی در قسمت فوقانی شکم می شود. رسوب چربی در کبد می تواند سبب ضعف، بی اشتهایی، تهوع، احساس ناخوشی در شکم و بزرگی کبد شود.علائمی چون زرد شدن رنگ پوست، ناخن ها و چشم ها می تواند نشانه یک مشکل کبدی باشد. کاهش وزن ناگهانی ،خونریزی بینی و لثه ها وحالت تهوع، استفراغ می تواند علامت دیگر عملکرد نامناسب کبد باشد.مشکلات کبدی شامل طیف وسیعی از بیماری ها و نارسایی هایی هستند که به بافت کبد یا عملکرد آن آسیب می رسانند و عمدتا نیز بافت کبد در تماس با یک ویروس ممکن است ملتهب شود. مهم ترین عواملی که موجب بروز بیماری ها و ناراحتی های کبدی می شوند شامل ویروس های هپاتیت A، B و C، مصرف الکل و استفاده زیاد از داروهای مسکن هستند.
اگر کبد آسیب شدید ببیند، بدن به جای رد کردن خون از کبد، دوباره خون را به این عضو بازمی گرداند و این امر باعث می شود که خون در مری و مجاری گوارشی وارد شود و در نتیجه مدفوع یا استفراغ بیمار خونی می شود.

انواع بیماری کبدی

انواع بسیاری از بیماری  کبدی وجود دارد. ویروس ها شامل هپاتیت A، هپاتیت B و هپاتیت C است. بیماری کبد می تواند ناشی از مواد مخدر، سموم و یا نوشیدن بیش از حد الکل باشد. اگر کبد به دلیل بیماری زخم شود، آن را سیروز مینامند. یرقان یا زردی پوست، می تواند یکی از نشانه بیماری کبدی باشد.سرطان می تواند بر کبد تاثیر بگذارد.

درمان کبد چرب

درمان در طب نوین :در طب نوین درمان اختصاصی برای کبد چرب وجود ندارد، ولی شما با کنترل بیماری های زمینه ای از قبیل کاهش وزن، چربی های خون، دیابت و یا قطع نمودن داروهای مسبب (نظر پزشک معالج ) می توانید از پیشرفت این بیماری جلوگیری نمایید. درمان وپیشگیری در طب سنتی :در طب سنتی با استفاده از خواص بعضی گیاهان و عصاره گیری از انها میتوان ترکیباتی بدست آورد که بوسیله آنها براحتی و با موفقیت کامل کبد چرب درمان میشود،

مطلب پیشنهادی

برفک دهان

برفک دهان نشانه خوبی نیست!!

برفک دهان نشانه خوبی نیست!! برفک دهان برفک دهان در واقع نوعی بیماری قارچی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *