بیماری کوتولگی و غول پیکری؛علایم ،نشانه ها ودرمان آن


بیماری کوتولگی و غول پیکری؛علایم ،نشانه ها ودرمان آن

بیماری کوتولگی و غول پیکری؛علایم ،نشانه ها ودرمان آن

  هنگامی که هیپوفیز قادر به تولید مقدار کافی هورمون رشد در دوران کودکی نباشد، این امر موجب تأخیر در رشد (کوتولگی) می شود که در این شرایط معمولاً تکامل جنسی نیز بهتأخیر خواهد افتاد. البته این اختلال نسبتا نادر است و سوء تغذیه و بیماری های مادرزادی قلب از علل شایع توقف رشد هستند. چنانچه کودک شما از میزان رشد پیش بینی شده در جدول راهنمای رشد برخوردار نیست، پزشک علاوه بر بررسی علل شایعتر، میزان هورمون رشد در خون کودک را نیز اندازه گیری خواهد کرد که در صورت تشخیص زودرس، میتوان کوتولگی هیپوفیز را با تزریق هورمون رشد انسانی که توسط مهندسین زیست شناسی تولیدشود درمان نمود غول پیکری نیز هنگامی بروز می کند که در دوران کودکی، هیپوفیز مقدار بسیار زیادی هورمون رشد ترشح کند که در این صورت کلیه قسمتهای بدن برای رشد بیش از حد تحریک میشوند. شایعترین نشانه های غول پیکری عبارت است از: بزرگی دست و پا، موی اضافی بدن، رشد بیش از حد فک و سایر قسمتهای صورت، خستگی، تعریق زیاد، التهاب مفصلی و خشکی عمومی مفاصل، در این عارضه طول قامت تحت تأثیر قرار نمیگیرد زیرا رشد عمومی در پایان نوجوانی متوقف می شود

علائم و نشانه ها

استخوان ها به سه دسته پهن ،‌ کوتاه و دراز تقسیم می‌شوند، افرادی که دچار غول پیکری هستند بیش از 2 متر قد می‌کشند و دست های بزرگ، صورت‌های پهن دارند و بیش از 90 درصد اندازه بدنشان بزرگتر از حد عادی است.

علل و عوامل خطرساز

هورمون‌هایی که در رشد بدن تاثیر دارند سوماتوتروپ هستند که اگر در دوران بلوغ به حد متعارف ترشح نشود می‌تواند مشکلاتی در رشد ایجاد کند. کاهش ترشح هورمون رشد  منجر به این نوع بیماری می‌شود .

درمان بیماری

ژیگانتیسم ممکن است با عمل جراحی بر روی هیپوفیز، درمان با اشعه ایکس، دارودرمانی و یا ترکیبی از همه این موارد درمان شود.

1-امروزه نخستین درمان برای بیشتر بیماران، جراحی است.

2-پرتوافکنی، دومین راه درمانی است که پزشکان برای بیمارانی که از عمل جراحی غده هیپوفیز خود نتیجه  مطلوب دریافت نکرده اند، تجویز می کنند. در این روش از درمان، روند کاهش ترشح هورمون رشد، خیلی با سرعت  کم صورت می گیرد.

3-داروهایی نیز برای کاهش ترشح هورمون رشد استفاده  می شوند. این داروها، برای بیمارانی که هنوز عمل جراحی انجام نداده اند و یا جراحی انجام شده بر روی آنها اثر مطلوبی  نداشته است، تجویز می شوند. هدف تمام روش های درمانی، کاهش تولید هورمون رشد و رساندن آن به حد طبیعی است که سبب از بین رفتن علائم بیماری و بهبود وضعیت عمومی بیمار می گردد.

بیماران مبتلا به  آکرومگالی حتی پس از درمان، باید به طور مرتب و دوره ای مورد آزمایش و ارزیابی پزشکان قرار بگیرند تا از فعالیت طبیعی غده هیپوفیز، مطمئن شوند. اغلب پزشکان انجام آزمایشات سالیانه را برای این افراد پیشنهاد می کنند.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد