قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای کلیه ومجاری ادرار / بیماری کوشینگ چه نوع بیماری است؟؟
بیماری کوشینگ
بیماری کوشینگ

بیماری کوشینگ چه نوع بیماری است؟؟

بیماری کوشینگ چه نوع بیماری است؟؟

بیماری کوشینگ

بیماری کوشینگ (cushig) که به نام کاشف آن، Harrey W. Cushing نامیده شده است، نوعی اختلال متابولیک ناشی از افزایش غیرطبیعی هورمون های استروییدی قشر غده فوق کلیوی و به ویژه کورتیزول است و در اثر این افزایش مقدار هورمون آدرنوکورتیکوتروپیک (ACTH) هیپوفیز ایجاد میشود. ترشح بیش از حد هورمون، موجب تجمع چربی در ناحیه شکم، قفسه سینه، قسمت فوقانی پشت و صورت و ایجاد خیز (ادم)، ازدیاد قند خون، ضعف عضلانی، بروز خطوط ارغوانی بر روی پوست، کاهش ایمنی در برابر عفونت، پوکی استخوان، آکنه (جوش پوستی) و رشد مو در ناحیه صورت خانم ها می شود. درمان عبارت است از تخریب بافت ترشح کننده ACTH از طریق جراحی یا اشعه، در اثر تجمع چربی، صورت بیمار مبتلا به کوشینگ به شکل چاق و گرد (شبیه ماه) درمی آید.

علل
* در اکثر موارد علت سندرم کوشینگ آندوژن، هیپرپلازی (افزایش تکثیر سلولی) دو طرفه غده آدرنال (فوق کلیه) است که به دلیل افزایش ترشح هورمون ACTH (آدرنوکورتیکوتروپین) از غده هیپوفیز و با تولید نابجای ACTH به وسیله یک منبع غیر هیپوفیزی رخ می‏ دهد.
میزان بروز هیپرپلازی آدرنال وابسته به هیپوفیز در زنان سه برابر بیشتر از مردان بوده و شایع‏ ترین سن شروع آن، دهه‏ های سوم و چهارم عمر است.
* شایع‏ ترین علت سندرم کوشینگ اگزوژن، تجویز استروئیدها می‏ باشد.
تجویز طولانی مدت ACTH، هیدروکورتیزون یا آنالوگ‏ های آن منجر به علائم کلینیکی مشابه این اختلال می ‏شود که به سندرم کوشینگوئید معروف است. سندرم کوشینگوئید بیشتر در رابطه با مصرف خوراکی یا تزریقی داروهای کورتیکواستروئید می ‏باشد. در این سندرم مصرف طولانی مدت کورتیکواستروئیدها باعث افزایش چربی بدن می ‏شود که علت آن افزایش دریافت انرژی به همراه کم شدن سوخت و ساز بدن می ‏باشد.
با توجه به این نکته در بررسی علت چاقی بیماران باید حتماً به تاریخچه‏ ی داروهای مصرفی آن ها توجه کرد.

مطلب پیشنهادی

عفونت کلیه چیست

عفونت کلیه را سریعا درمان کنید!!

عفونت کلیه را سریعا درمان کنید!!   ادرار به طور طبیعی ضد عفونی شده و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *