قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / بیماری کیست هیداتیک یا هیداتیدوز چیست؟
بیماری کیست هیداتیک
بیماری کیست هیداتیک

بیماری کیست هیداتیک یا هیداتیدوز چیست؟

بیماری کیست هیداتیک یا هیداتیدوز چیست؟

بیماری کیست هیداتیک

هیداتیک یکی از بیماریهای خطرناک انتقال پذیر از حیوانات به انسان است. واژه هیداتیس، به معنی قطره أب است. بیماری توسط نوزاد انگلی رودهای سگ که وارد بدن انسان و دام میشود، بروز می کند.

اهمیت بیماری کیست هیداتیک

پراکندگی انگلی در سطح جهان وسیع بوده؛ ولی شایعترین و بلغارستان است. میزبانان اصلی گوشتخواران به ویژه سگ سانان هستند؛ اما انگلی در سایر حیوانات اهالی و وحشی ازجمله گاوه. گوسفند، روباه، خوک شتر دیده می شود بررسی آلودگی سگهای ایران سال ۱۳۷۵ حداکثر آلودگی در سگهای استان اصفهان بهمیزان (٪۶۳/۵) گزارش شده است.

راههای انتقال بیماری کیست هیداتیک

دفع تخم های کرم بالغ باعث آلودگی خاک و آب میشود. حیوانات اهلی، مانند گوسفند، بز، گاو و شتر به عنوان میزبان واسط، هنگام چریدن این تخمها را میخورند و انسان به طور تصادفی از طریق خوردن غذا با آب آلوده به تخم ها یا از طریق تماس مستقیم با سگ هایی آلوده مبتلا می شود. انگلی بلع شده از روده نفوذ میکند و از طریقی سیستم خونی به کبد و ریه ها علائم بیماری کیست ھمیدا|تیک و به میزان کمتر به بافتهای دیگر منتقل میشود. در پس از بدع تخم، هر اندامی از بدن میتواند محلی به وجود  اید . مناطقی که شیوع بیماری فراوان است، اغلب کودکان مدن کیست باشد و بسته به آینکه در چه اندامی کیست ایجاد مبتلا می شوند؛ اما کیست های کبدی به چندین سال شده، اختلالی در عملکرد همان عضو ایجاد میشود. کیست های کبدی علائم این بیماری تا به قدری بزرگ شوند.علامت داروکشف شدنی شوند. امکان ابتلاء تمام اعضای بدن به این بیماری وجود دارد  . گرفته تا تنگی نفسی، سرفه های خشک این بیماری وجود دارد؛ ولی شایعترین محل ابتلا، کبد های ثانویه به دنبال پاره شدن کیست در اعضای داخلی ۶ تا ۷۰ درصد و سپس ریه و مغز است. کمتر از ٪۲ و شوک آنافیلاکسی متغیر است. گاهی تعداد این کیست ها بهکیست گزارشی شده، در مغز بوده و ابتلاء سایر اعضاء، حدی در کبد افزایش مییابند که موجب از کار افتاد.

 

مطلب پیشنهادی

سلامت دندان ها 

نقش تغذیه در سلامت دندان ها 

نقش تغذیه در سلامت دندان ها    بطور کلی نقش تغذیه در دندانپزشکی را می …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *