قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای کلیه ومجاری ادرار / بی اختیاری ادرار و انواع آن را بشناسید!!
بی اختیاری ادرار
بی اختیاری ادرار

بی اختیاری ادرار و انواع آن را بشناسید!!

بی اختیاری ادرار و انواع آن را بشناسید!!

بی اختیاری ادرار

به طور طبیعی عضلات موجود در دیواره مثانه باعث میشوند که ادرار از مثانه خارج شود. این عضلات در گردن مثانه (یعنی محل اتصال مثانه با پیشاب راه) وجود دارند که باعث کنترل و باز و بسته شدن خروجی مثانه می شوند. هر مشکلی که در این عضلات و یا اعصاب این عضلات ایجاد کامل ویا جزئی کنترل بر روی مثانه شود. با افزایش سن افراد بی اختیاری اداری شایع تر می شود. این وضعیت در خانمها شایع تر از آقایان است. گاهی اوقات بی اختیاری ادراری در بیماری هایی مثل الزایمر وسکته مغزی دیده می شود.

انواع بی اختیاری اداری 

چهار نوع اصلی بی اختیاری اداری وجود دارند که عبارتند از: ۱- استرس ۲- فوریتی ۳- سرریز ۴- کامل

علایم و نحوه درمان هرکدام از این انواع بی اختیاریهای اداری متفاوت میباشند. شایع ترین نوع بی اختیاری اداری نوع استرس میباشد که مقادیر کمی ادرار در بعضی مواقع به طور بی اختیار خارج می شود. افرادی که دچار بی اختیاری ادار از نوع فوریتی هستند، در بعضی مواقع به طور غیرمنتظره احساس دفع فوری ادار به آنها دست میدهد که به خاطر انقباض غیراختیاری مثانه می باشد. این وضعیت باعث می شود که به طور ناگهانی و غیرقابل کنترل مقادیر زیادی ادار خارج شود. در بی اختیاری ادراری نوع سرریز به خاطر وجود انسداد در گردن مثانه یا در پیشابراه و یا به خاطر ضعف عضلات مثانه، نمی تواند ادرار را تخلیه کند. بنابراین حجم ادرار در مثانه افزایش یافته و ادرار به صورت قطره قطره خارج می شود. انسداد جریان ادرار معمولا بر اثر تنگی رخ میدهد. ضعیف شدن عضلات مثانه ممکن است به خاطر وجود یک انسداد، بیماری مرض قند، جراحی در قسمت لگن و یا اختلالی در سیستم عصبی مثل بیماری ام اس ایجاد شود. در بی اختیاری ادراری کامل (توتال) هیچ کنترلی بر روی مثانه وجود ندارد. این وضعیت معمولاً بر اثر یک اختلال عصبی مثل بیماری الزایمر و یا صدمه دیدن نخاع ایجاد می شود. همچنین جراحی هایی که برای درمان سرطان هایی که در قسمت لگن وجود دارند انجام می شوند، میتوانند با صدمه به اعصاب مثانه باعث بروز بی اختیاری ادراری کامل شوند.

بی اختیاری ادراری از نوع استرس

بی اختیاری اداری از نوع استرس بر اثر ضعف عضلات کف لگن و پیشابراه ایجاد می شود. این عضلات از مثانه حمایت کرده و به کنترل باز و بسته شدن خروجی مثانه در هنگام ادرار کردن کمک می کنند. ضعف این عضلات باعث میشود که ادرار از مثانه به بیرون چکه کند. وقتی که فشار داخل شکم افزایش مییابد ادرار بدون اختیار بیرون میریزد. اگر بی اختیاری نوع استرس خفیف باشد، در هنگام فعالیتهای شدید مثل دویدن، مقدار کمی ادار به بیرون نشت می کند، همچنین در موارد شدید، در هنگام فعالیتهایی مثل سرفه کردن، ادار از مثانه به بیرون ریخته می شود. بی اختیاری ادراری از نوع استرس شایعترین نوع بی اختیاری ادراری میباشد و بیشتر هم در خانمها دیده می شود. این وضعیت در حین حاملگی و بعد از زایمان به طور شایعی رخ میدهد. همچنین بعد از انجام جراحی های قسمت لگن در دوران یائسگی (که کاهش هورمون استروژن باعث از بین رفتن قدرت ارتجاعی عضلات لگن می شود) و با افزایش سن افراد این نوع بی اختیاری شایع می باشد. بی اختیاری ادراری از نوع استرس ممکن است در پرولاپس (بیرون افتادگی) رحم و مهبل، پرولاپس رکتوم و پرولاپس مثانه نیز دیده شود. این وضعیت در افرادی که دچار سرفه های مداوم هستند بیشتر ممکن است رخ دهد.

نحوه درمان: تقویت عضلات کف لگن با انجام تمرینات ورزشی خاص، روش مناسبی برای درمان این نوع از بی اختیاری ادراری میباشد. (صرف نظر از این که علت ایجاد آن چه باشد). اگر این نوع بی اختیاری بعد از زایمان ایجاد شده باشد، قدرت عضلات کف لگن به تدریج به حالت طبیعی خود باز میگردند، اما انجام تمرینات ورزشی می توانند سرعت بهبودی آن را افزایش دهند، به خانمهای یائسه ممکن است توصیه به استفاده از هورمون درمانی شود تا با ضعف عضلات کف لگن مقابله شود. اگر شما اضافه وزن دارید، ممکن است پزشک برای کم کردن وزنتان یک رژیم غذایی خاصی ارایه کند. در موارد شدید این نوع بی اختیاری ادارایی، انجام جراحی برای برقرار کردن مثانه در وضعیت صحیح و تقویت محافظ هایش می تواند به بازگرداندن کنترل تقریبا طبیعی مثانه کمک کند.

بی اختیاری ادرار فوریتی

فردی که دچار بی اختیاری ادراری فوریتی می شود احساس ناگهانی و دفع فوری ادرار پیدا می کند که به دنبال آن به طور بی اختار ادرار می کند. این وضعیت در افراد مختلف دارای شدت های متفاوتی می باشد، در نوع خفیف این نوع بی اختیاری ادراری، فرد معمولاً می تواند قبل از این که ادرار از او خارج شود خود را به یک توالت برساند. با این حال در موارد شدید این نوع بی اختیاری، به محض این که مثانه شروع به تخلیه ادرار کند، غیر ممکن است که جلوی آن گرفته شود.

علل آن: بی اختیاری ادارای فوریتی بیشتر بر اثر تحریک پذیری عضلات مثانه ایجاد می شود. وقتی

این عضلات تحریک می شوند. به طور بی اختیار منقبض شده و مثانه را از ادرار خالی می تحریک پذیری مثانه می تواند به علت عفونت یا التهاب لایه پوشاننده مثانه ایجاد شود. بی اختیاری ادارای در خانم ها (به خصوص بعد از یائسگی) ممکن است بر اثر ضعف عضلات گردن مثانه و عضلات کف لگن یا به علت مشکلات زنانگی مثل افتادگی رحم (پرولاپس رحم) ایجاد شود. بی اختیاری ادراری فوریتی می تواند همچنین به علت اختلالاتی مثل سنگ کلیه رخ دهد. سایر علل بروز این وضعیت، اختلالاتی هستند که سیستم عصبی را گرفتار می کنند، مثل : سکته مغزی، ام اس یا صدمات وارده به نخاع، در بعضی موارد تصور می شود که اضطراب در افراد بتواند باعث بروز این وضعیت شود.

مطلب پیشنهادی

عفونت کلیه چیست

عفونت کلیه را سریعا درمان کنید!!

عفونت کلیه را سریعا درمان کنید!!   ادرار به طور طبیعی ضد عفونی شده و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *