قالب وردپرس درنا توس
خانه / مغز و سیستم اعصاب / بی خوابی و راه درمان آن
بی خوابی و راه درمان آن
بی خوابی و راه درمان آن

بی خوابی و راه درمان آن

بی خوابی و راه درمان آن

شما هر شب به چقدر خواب احتیاج دارید؟ همان طور که انتظار می رود تعداد ساعات استراحت مورد نیاز در افراد بسیار متفاوت است. پاسخ عملی به سؤال فوق این است: مدت زمانی که باعث تجدید قوا و آمادگی برای فعالیتهای روز بعد شود. گفته شده است که جرج واشینگتون به بیش از چهار ساعت خواب در شب احتیاج نداشت.

ولی این مقدار خواب در یک فرد عادی که به ۷ تا ۸ ساعت خواب برای انجام بدون مشکل وظایف خود نیاز دارد باعث ایجاد چشمهای پف کرده و قرمز و چرت زدن روزانه می شود. میزان خواب مورد نیاز به سن نیز بستگی دارد. نوزادان حدود ۱۴ تا ۱۸ ساعت در روز می خوابند. بعد از شش ماهگی زمان خواب کاهش مییابد و بیشتر به خواب شبانه تبدیل میگردد. در حدود سن ۱۰ تا ۱۲ سالگی الگوی خواب بزرگسالی تثبیت می شود و این الگو تا بعدها که خواب در زندگی تکه تکه میشود تغییر اندکی می کند.

بعد از سن ۶۰ سالگی اکثر افراد افزایش دفعات و زمان بیدار شدن در شب را اظهار می کنند و خواب آنها سبکتر می شود. شاید به همین علت عارضه بی خوابی در میان سالخوردگان بسیار شایعتر است و آنها اکثر مصرف کنندگان داروهای آرامبخش را برای بی خوابی تشکیل میدهند. اساساً سه نوع بدخوابی در شبها وجود دارد:

قبل از به خواب رفتن ساعتها غلت میزنید.

تنها بعد از چند ساعت خواب بیدار می شوید (به طور معمول هنگام بروز سوء هاضمه یا مصرف الکل قبل از خواب).

در طول شب مکرراً بیدار می شوید و به علت خواب سبک صبح روز بعد احساس می کنید که استراحت نکرده اید. همه افراد گاهگاهی بی خوابی را تجربه می کنند. دلایل زیادی وجود دارد. مثلاً اختلاف زمانی که در اثر مسافرت با هواپیمای جت ایجاد می شود ممکن است باعث اختلال خواب از طریق مختل کردن ساعت زیستی بدن شود. نگرانی و افسردگی اغلب الگوی خواب را مختل می کند.

سوء هاضمه و برگشت غذا از معده تقریباً همیشه خواب را آشفته می کند. همچنین بسیاری از افراد صرفاً دارای عادات بد در خوابیدن هستند مثلاً زمان زیادی را در بستر می گذرانند، در طول روز می خوابند، به قرص خواب وابستگی زیاد دارند و یا قبل از خواب نوشابه های الکلی مینوشند. خواب با فعالیت جنسی رابطه دارد. هر قدر انجام فعالیت جنسی برایتان دشوارتر باشد بیشتر مضطرب می شوید و این مسئله به نوبه خود توفیق در این کار را مشکلتر می کند.

مطلب پیشنهادی

بیخوابی

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟!

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟! بیخوابی انسان و سایر جانداران همانطور که به آب …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *