قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای ریه و دستگاه تنفس / بی سرو صدا از شر خرو پف راحت شوید..!
خرو پف کردن
خرو پف کردن

بی سرو صدا از شر خرو پف راحت شوید..!

بی سرو صدا از شر خرو پف راحت شوید..!

خرو پف کردن

خرو پف کردن عبارت است از تنفس با صدا در هنگام خواب که ممکن است علائمی برای یک نارسایی جدی تر به نام وقفه تنفسی در خواب باشد. همچنین اضافه وزن، مصرف الکل و مصرف دخانیات عوامل خطر محسوب می شوند. خرخر کردن صدایی است که بر اثر لرزش بافت های نرم در انتهای دهان به وجود می آید و هرچند معمولاً مشکل حادی تلقی نمی شود ولی ناراحتی و مشکلاتی که برای خوابیدن ایجاد می کند بر خود شخص و اطرافیان او تاثیر منفی میگذارد. خرخر کردن بلند میتواند علامت اولیه وقفه تنفس در خواب نیز باشد. این حالت که اکثرا در افراد بین سنین ۴۰ تا ۶۰ سال و تقریبا در مردان شایع است. لرزش سطح نرم ممکن است به سبب انسداد یا باریک شدن نازوفارنکس (مسیری که از پشت حفره بینی به حلق میرسد) باشد. اگر شما اضافه وزن داشته باشید ممکن است این ناحیه مسدود شود و خوابیدن بر روی پشت میتواند خرخر کردن را بدتر کند چونکه به باریک شدن این مسیر می انجامد. خرخر کردن به علت سستی و یا التهاب بافتهای نرم انتهای دهان است که ممکن است به سبب مصرف الکل یا آرام بخش ها ایجاد شود، التهاب همچنین ممکن است به سبب عفونت حلق یا تحریک ناحیه نرم این قسمت به دلیل مصرف دخانیات باشد.

علت خرو پف کردن

در حالیکه ما نفس می‌کشیم، هوا در یک جریان یکنواخت از بینی و دهان ما به ریه‌های ما به داخل و خارج جریان می‌یابد. هنگامیکه ما می‌نشینیم و به آرامی نفس می‌کشیم نسبتاً صداهای معدودی وجود دارند. هنگامیکه ما ورزش می‌کنیم، هوا با سرعت بیشتری حرکت می‌کند و همچنانکه ما نفس می‌کشیم برخی صداها را تولید می‌کند. هنگامیکه ما در خواب هستیم، ناحیه پشت گلو گاهی اوقات باریک می‌شود.

درمان خرو پف کردن

به پهلو بخوابید. معمولا زمانی که شما به پهلو نخوابیده اید خروپف ها سر و کله‌شان پیدا می شود.

وزن کم کنید. در برخی موارد وقتی که شما دچار اضافه وزن هستید و گردنتان از حد معمول کمی بیشتر چربی به خود می گیرد به راه تنفستان فشار می آید و در نتیجه خروپف می کنید .

قرصهای آرامبخش هم در این مورد نقش آفرینی می کنند. معمولا با خوردن این قرصها ماهیچه های گردن و تنفسی حالت شل‌تری به خود می گیرند و تنفس را مختل می کنند.

اگر آلرژی دارید آن را درمان کنید. زمانی که شما از بینی نمی توانید نفس بکشید مجبورید که برای تنفس از دهانتان استفاده کنید و این موضوع شما را به خروپف کردن می اندازد. معمولا خوردن آنتی هیستامین‌ها برای درمان گرفتگی بینی و حساسیت‌ها پیشنهاد می‌شوند.

مطلب پیشنهادی

خم کردن ستون مهره ها به جلو

تمرین های باز و بسته کردن قفسه سینه

تمرین های باز و بسته کردن قفسه سینه   این تمرین ها بسیار مفید بوده …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *