تأثیر  داروهای سرطانی بر دهان


تأثیر  داروهای سرطانی بر دهان

تأثیر  داروهای سرطانی بردهان

  رژیم غذایی یک عامل مهم است. زخم های دهان، احساس مزه فلزی زبان باردار، گلودرد، و خشکی دهان از عوارض شایع هستند. زخم دهان اغلب ناشی از کمبود روی است.گیاهان ه- سوپ سبزیجات همراه با برنج قهوه ای زیاد بخورید. غذاها را در یک مخلوط کن نرم کنید. از غذاهای داغ و پرادویه بپرهیزید.ه- از الکل و سیگار بپرهیزید.ه- انجیر دارای ترکیبات نرم کننده است که دهان، مری و لوله گوارش را نرم میکند.ه- قطعه ای  از ابمیوه تازه را در دهان بگذارید. بستنی یخی تهیه شده از میوه های طبیعی، دهان را مرطوب و خوشبو نگاه می دارند.ویتامینها و مواد مغذی
  • گلوتامین به حفظ پوشش مخاطی و جلوگیری از زخم های دهان کمک میکند. همچنین درد را تسکین داده و آزردگی های دهان را خیلی زود التیام میبخشد.
ویتامین E از بروز التهاب پوشش مخاطی دهان جلوگیری میکند. روزی ۲۵۰ تا ه ۵۰ واحد از آن بخورید.روی و  لیزین در التیام زخمهای دهان مفید هستند. روزی چهار میلی لیتر محلول روی یا یک قرص ۸۰ میلی گرمی روی بخورید یا قرص های مکیدنی روی و L-لیزین استفاده کنید. ویتامینهای B کمپلکس در جلوگیری از زخمهای دهان بسیار مهم هستند.گیاهانه- پنج تا ده قطره روغن یا تنتور مُر را به یک لیوان آب اضافه کرده و به عنوان دهانشویه برای التیام زخم دهان مصرف کنید.ه- از دیگر گیاهان مفید در التیام و جلوگیری از زخم دهان مریم گلی است.عصاره صبر زرد هم در تسکین و التیام غشاهای مخاطی مفید است. صبح و شب یک چهارم فنجان از آن بخورید.توصیه های دیگردندانها را با مسواک نرم بشویید. بعد از غذا دهان را با مقدار کمی جوش شیرین (یک چهارم قاشق مرباخوری در نصف لیوان آب) بشویید. از چربیهای طبیعی یا موم برای مرطوب نگاه داشتن لبها استفاده کنید.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد