تأملى روی عفونت های مجاری ادراری در بیماران مبتلا به ام اس


تأملى روی عفونت های مجاری ادراری در بیماران مبتلا به ام اس

تأملى روی عفونت های مجاری ادراری در بیماران مبتلا به ام اس

 

آسانترین روش عملی برای تشخیص مشکل، اندازهگیری مقدار ادرار باقی مانده در مثانه پس از ادرار کردن است (این حجم ماندهی ادراری، ادرار باقی مانده residual urine نام دارد). برای این کار پزشک یا پرستار لولهای (کاتتر: Catheter) را جهت خارج کردن و اندازهگیری ادرار باقی مانده، داخلی مثانه وارد می کند یا با انجام اولتراسوند مثانه مقدار ادرار باقی مانده را اندازه گیری می کنند. اگر مقدار ادرار اندازهگیری شده کمتر از ۱۰۰ سانتیمتر مکعب باشد (حدود ۳ اونس)، مشکل ناشی از اختلال در تجمع ادرار است و اگر بیش از این مقدار باشد، مشکل احتمالاً به دلیل اختلال در تخلیه ی ادرار است.

مشکل ناشی از هرکدام از این دو حالت باشد، باعث می شود تا شما در طول شب چندین بار به صورت سراسیمه به دستشویی بروید. به این مشکل می گویند شب ادراری (نوکتوری: nocturia( به دلیل اینکه اختلال در خواب یکی از عوامل عمدهی بروز خستگی درام اس  محسوب می شود، مراقبت از علایم مربوط به مثانه در حقیقت در یک زمان به رفع هر دو مشکل کمک می کند. . . یک زمان به رفع هردو مشکل کمک می کند

عفونت مجاری ادراری (UTI) (urinary tractinfection) یعنی عفونت در یک یا بیشتر از یک بخشی از دستگاه ادراری این مشکل عارضهای شایعی درام اس  محسوب میشود - به اندازهای شایع که در حقیقت، جزو اولین آزمایشاتی است که در موقع بدتر شدن علایم شما، پزشکتان به بررسی آن می پردازید (برای آگاهی بیشتر در مورد نقشی که عفونت و تب می تواند در بروز عود کاذب ام اس داشته باشد، به فصل ۶ مراجعه کنید). هر فردی که مشکلی در تخلیه ادرار داشته باشد، در خطر ابتلا به UTI است زیرا ادرار اگر در جایی ساکن باشد، باعث رشد و تقویت باکتریها خواهد شد. به هرحال، خانمها نسبت به آقایان در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به UTI هستند زیرا سوراخ مقعد، پیش آبراه و مجرای خروجی آلت تناسلیشان خیلی نزدیک یکدیگر قرار گرفته است (به همین دلیل به خانمها توصیه می شود، این موضع را از سمت جلو به عقب پاک کنند).

یک UTI خفیف، ممکن است هیچ علامتی به غیر از افزایش تعداد دفعات و فوریت برای ادرار کردن از خود نشان ندهد. در موارد شدیدتر عفونت، ممکن است شاهد علایمی همچون سوزش یا ناراحتی در موقع ادرار کردن یا ادرار بدبو باشید. همچنین ممکن است در ادرار خون یا مخاط دیده شود.

به دلیل اینکه خیلی از علایم UTI می تواند در اثر مشکلات دیگر مثانه نیز رخ دهد،

پزشک جهت یافتن باکتری، اقدام به آزمایش کشت ادرار میکند. بعد از اینکه باکتری در ادرار شناسایی شد، وی می تواند آنتیبیوتیک مناسب را تجویز کند.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد