قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / تاتوره گیاهی سمی اما دارای خواص درمانی بی نظیر
تاتوره علفی
تاتوره علفی

تاتوره گیاهی سمی اما دارای خواص درمانی بی نظیر

  گیاه تاتوره علفی چیست ؟

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی تاتوره علفی است . تاتوره علفی گیاهی است از خانواده ی Solanaceae، علفی، یک ساله و خیلی سمی. بلندی آن در حدود یک متر یا کمی کمتر و ساقه ی آن استوانه ای است. برگهای آن ناصاف، پهن و به طول ده تا پانزده و پهنای هفت تا هشت سانتی متر و به شکل مثتث نوک تیز می باشد در اطراف برگ بریدگیها و شکستگی های نامنظم وجود دارد. گل های آن درشت و منفرد، بوقی شکل به رنگ سفید یا بنفش است که در اواخر بهار ظاهر می شود، به دلیل داشتن گل های زیبا و درشت که دارد از گیاهان زینتی است که در باغها و گل کاری ها کاشته می شود. میوہ ی آن پوشبینه می باشد به شکل تخم مرغ، خارج آن خاردار است و داخل آن به چهار محفظه تقسیم می شود که حدود چهارصد عدد دانه در آن چهار محفظه قرار دارد. این گیاه بومی هندوستان و سواحل بحر خزر است ولی امروزه در اغلب مناطق اروپا، آمریکا و آسیا انتشار دارد، در ایران در مناطق اطراف تهران، کرج، ری، راه تهران فیروزکوه، مناطق غیر مزروع اراک، آذربایجان، بلوچستان، مازندران، راه غازیان به چوکام و رودبار رشت به طور خودرو دیده می شود.
نام های دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است از:تاتوره – تاتوله -طلانور – گوزماثل – بقلم -جوزالماثل – جوزماثم – جوزمانا.

 

طبیعت آن: سرد و خشک است.

                         برگ تاتوره  علفی

ترکیب شیمیایی: آلکالوئیدهای آتروپین، هیوسین و هیوسیامین،

خواص برگ تاتوره علفی در طب سنتی :

درمان گیاهی بواسیر دردناک

۱- تازه ی آن را له کنید و روی ورم ملتحمه ی چشم بگذارید، باعث تحلیل ورم و تسکین درد چشم می شود. گذاردن آن روی هر ورم یا دمل باعث تحلیل آن می شود و ضماد آن برای التیام زخم ها مفید است، برای التیام زخم های سرطانی، سوختگی ها و بواسیر دردناک نافع می باشد.

۲- مالیدن دم کرده ی آن با سرکه برای تحلیل ورمها، استسقا و قطع ترشح عرق مفید است.

 گل تاتوره علفی

درمان گیاهی درد گوش

چکاندن عصاره ی آن در گوشی برای رفع درد گوش نافع است.

 روغن تخم تاتوره  علفی

خواص  روغن تخم تاتوره علفی :

مالیدن آن برای تسکین درد بواسیر و دردهای ناحیه ی مقعد مفید است.

تخم تاتوره  علفی

ترکیب شیمیایی:آلکالوئیدها – روغن ثابت شامل داتوریک اسید و یک اسید دیگر.

خواص تخم تاتوره علفی:

درمان گیاهی کبد

۱- اگر ۵ میلیگرم از کوبیده ی آن خورده شود، مخدر، ضددرد و ضدعفونی کننده است، برای رفع نفخ، ترشح مفرط اسید، درد کبد، دردهای دوران عادت ماهیانه و همچنین برای قطع عرق های شبانه ی مسلولین مفید می باشد، برای آرام کردن حمله های سیاه سرفه و تسکین آسم تجویز می شود، برای التیام زخم هانافع است.

داروی گیاهی خواب اور قوی

۲- عصاره ی تازه ی آن را بر سر بمالید. برای رفع شورا ی سرو جلوگیری از ریزش مو نافع است، سردردهای خونی و صفراوی مزمن را تسکین می دهد و بسیار خواب آور است.

مصرف آن به صورت خوراکی جز زیر نظر پزشک متخصص مجاز نیست. مصرف بیش از حد مجاز آن مضر است، شخصی که بیش از حد مجاز آن را مصرف کند، سخنان بیهوده و پراکنده می گوید، نمی تواند راه برود یا درست بنشیند، موش و مورچه و بعضی چیزهای دیگر به نظر او می آید و میخواهد آنها را بگیرد و خلاصه عقل و شعور را از او زایل می سازد و او حالتی شبیه به دیوانگان پیدا میکند و اگر مداوا نشود حالت جنون برای همیشه در او باقی می ماند.

درمان عوارض ایجاد شده از مصرف بیش از حد مجاز تخم تاتوره ی علفی:

اگر مقدار کمی از آن خورده شده باشد، با خوراندن رازیانه ی کوبیده و یا فلفل سیاه نرم از ضرر آن تاحدودی جلوگیری می شود، یا استفراغ کنید و پس از آن روغن زیتون یا روغن گردو بخورید و پاها را در آب گرم قرار دهید و بدن را گرم نگه دارید، بدین طریق می توان از شدت عوارض ایجاد شده جلوگیری کرد.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *