قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای مخصوص کودکان / تاثیرات سرب بر روی مغز کودکان!!
تاثیر سرب
تاثیر سرب

تاثیرات سرب بر روی مغز کودکان!!

تاثیرات سرب بر روی مغز کودکان!!

اگر فرزند شما به طور منظم به میزان کم سرب خورده و یا استشمام کند (غیر از میزان سربی که در غذا وجود دارد)، سرب به تدریج در بدن او انباشته می شود، زیرا دفع آن به سختی صورت میگیرد و بدن قادر به تجزیه و رها ساختن خود از این ماده سمی است.

مغز و دستگاه عصبی، حساسیت زیادی به سرب دارند. بروز پلومبیسم در نوزادان و کودکان زیر شش سال، موجب آسیب های شدید می شود. چنانچه خانم بارداری میزان بالایی از سرب در خون خود داشته باشد، جنین را آلوده میسازد. کودک از مرحلهٔ جنینی تا سن شش سالگی که رشد مغزی به سرعت صورت میگیرد، بیشتر در معرض خطر قرار دارد و چنانچه مسمومیت با سرب کودک درمان نشود، پس از شش سالگی، این نشانه ها در او پدید میآید:

– کم توجهی؛

– مشکلات رفتاری؛

– ناتوانی در یادگیری و خواندن؛

– واکنش کند.

مسمومیت های با سرب اغلب خفیف است اما پس از درمان نیز امکان بازگشت آن وجود دارد. اگر این مسمومیت به سرعت درمان نشود، توانایی یادگیری و هوشی کودک کاهش مییابد و عقب ماندگی دائمی ذهنی و جسمی ایجاد می کند.

شما و یا پزشک ممکن است در مراحل نخستین بیماری متوجه این عارضه نشوید زیرا نشانه هایی مثل دل درد و استفراغ وجود ندارد. به همین دلیل انجام آزمایشاندازه گیری سرب خون اهمیتی بسیار دارد. نخستین آزمایش باید در شش ماهگی تا یک سالگی انجام شود و به طور متناوب تا شش سالگی ادامه یابد. این آزمایش باید در مورد تمام کودکانی که در خانه های قدیمی زندگی می کنند انجام شود، حتی اگر در خانهٔ قدیمی هم زندگی نمی کنند، در مورد محلی بازی و ساختمان مدرسه تحقیقی کنید تا در صورت لزوم آزمایش اندازهگیری سرب خون را انجام دهید. پزشک ممکن است در موردی که میزان سرب خون کودک بالاست، چند روزی او را تحت درمان شیمیایی در بیمارستان قرار دهد تا سرب انباشته شده در بدن او را خارج سازد. این درمان دردناک نیست و تنها درصد کمی (حدود ده درصد) از کودکانی که میزان سرب خون آنها بالاست، به این کار نیاز دارند

مطلب پیشنهادی

مخملک

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟   یکی دیگر از بیماری هایی است که …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *