قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / تاثیرات شگف انگیز داروی گیاهی شکرتیغال…
شکرتیغال
شکرتیغال

تاثیرات شگف انگیز داروی گیاهی شکرتیغال…

تاثیرات شگف انگیز داروی گیاهی شکرتیغال…

شکرتیغال

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی شکرتیغال  است شکر تیغال ماده ای است به شکل گلوله ای تاول دار، سفید مایل به زرد و کمی شیرین که در اثر زندگی حشرهای به نام Larinus Maculatus روی برگ و شاخه های گیاهی به نام خارشکر یا گل تیغال یا خوز و کک که هر سه نام یک گیاه است تولید می شود؛ به این ترتیب که پس از این که حشره برگ و شاخه را نیش میزند، پیله و لارو خود را روی آن می گذارد و پس از رشد لارو در داخل پیله و طی دوره  زندگی به صورت حشره درآمده پیله را سوراخ می کند و از آن خارج می شود، آن پیله به جا مانده را شکرتیغال مینامند. گیاهی که میزبان این حشره است، از تیره  کاسنی و جزء لوله گلی ها یعنی آن هایی که روی نهنجشان گلچه های لوله ای دارند میباشد و از خانواده Compositae است که گیاهی علفی، خاردار، پایا و کم و بیش پوشیده از تارهای پنبه ای میباشد و بیشتر در دامنه  کوهستان ها می روید. برگهای آن دراز، دارای بریدگی عمیق، نامنظم و دندانه دار است که در انتهای هر دندانه خار دیده میشود و رنگ برگ سبز روشن میباشد. گل آذین آن به صورت یک کره ی خاردار است که در انتهای ساقه و به رنگ آبی تیره یا آبی روشن و گاهی صورتی دیدهمی شود. این گیاه در اطراف تهران، دامنه های البرز، دماوند، شیراز، نائین، در میشوداغ و تبریز، زنجناب و در غرب در دامنه های کوه پرو، در گلپایگان، تفرش، اشترانکوه و در کرمان دیده میشود، به طور کلی انواع گیاهان مولد شکر تیغال در آسیا، آفریقا و اروپا انتشار دارد.

طبیعت آن: معتدل است.

نامهاى دیگر گیاه شکرتیغال در طب سنتی عبارت است از: تیغال – تیهال-تران – شوک الجمل – شوک الجمال -ژوماکیوس -رعی الابل.

خواص شکرتیغال

درمان گیاهی تنگی نفس

۱- اگر ۱۰ تا ۲۰ گرم از آن تمیز، کوبیده و خورده شود، داروی خوبی برای دستگاه تنفس است،

درمان گیاهی سرفه

سرفه های شدید را تسکین میدهد،

داروی گیاهی نرم کردن سینه

ملین سینه می باشد و خشونت سینه را رفع میکند، حدت اخلاط و سوزش مری را تسکین میدهد، صدا را صاف میکند

درمان گیاهی خشکی گلو

خشکی گلو و معده را برطرف میسازد.

درمان گیاهی سیاه سرفه

۲- آن را نرم بسایید و با آب جوشانده  شیرین بیان مخلوط کنید و هر روز پنج مرتبه هربار یک قاشق از آن را میل کنید. سیاه سرفه را درمان میکند.

درمان گیاهی خشونت شش

۳- روزی شش مرتبه آن را با ژلاتین مساوی بکوبید و در آب جوش بریزید و بخورید. سرفه ای که از غلبه یخون و صفرا باشد را درمان می کند، خشونت شش ها را برطرف میسازد و صدا را باز میکند.

اسراف در خوردن آن به هم خوردگی حال و آشفتگی ایجاد میکند.

مصالح آن: شکر و ترنجبین است.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *