تاثیر افسردگی در اشتهای افراد مبتلا به ام اس


تاثیر افسردگی در اشتهای افراد مبتلا به ام اس

تاثیر افسردگی در اشتهای افراد مبتلا به ام اس

 

افسردگی: افسردگی هم مانند خستگی در ام اس شایع است. متأسفانه  افرادی که افسرده اند ممکن است دچار تغییرات بارزی در اشتهایشان شوند بدین صورت که نسبت به گذشته، خیلی بیشتر یا خیلی کمتر غذا بخورند؛و هیچ یک از این دو مورد، سالم نیست.

اگر علاقه تان را نسبت به غذا از دست دادهاید یا انگار مثل گذشته از غذاخوردن لذت نمی برید، یا اگر میبینید مقدار زیادی غذای نامناسب میخورید تا موجب تقویت روحیه تان شود، حتماً این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید. موارد دیگری همچون خستگی و بعضی داروهای خاصی نیز می تواند باعث تغییر در اشتها شود، ولی به هر صورت باید بفهمید متهم اصلی افسردگی است یا نه.

مسائل مربوط به تحرک یا دسترسی: گاهی افراد در جور کردن و ترکیب غذاهای سالم دچار مشکل می شوند، زیرا نمیتوانند مثل سابق به مغازه یا آشپزخانه تردد نمایند. به عنوان مثال، غذاها ممکن است در قفسههایی قرار  داشته باشد که در دسترسی آنها نباشد، کتری و قوری دور از دسترسی باشد، آشپزخانه ممکن است کوچکتر از آن باشد که روروک بتواند در آن حرکت کند و پیشخوانها ممکن است ارتفاعشان بلند باشد.

بنابراین، زمانی که این با موارد کلافه تان کند، ممکن است قید غذا را بزنید یا خیلی بیشتر به غذاهای آماده یا غذاخوردن در خارج از خانه، تمایل پیدا کنید. ما طرفدار هیچ کدام از این راهکارها نیستیم. به هرحال اگر بیشتر سراغ غذاهای آماده می روید، حتماً مواد تشکیل دهنده ی آنها را بررسی کنید، زیرا خیلی از غذاهای منجمد حاوی مقدار زیادی سدیم یا است که میتواند فشارخونتان را بالا ببرد و نیز باعث چاقی شما شود

یک متخصص تغذیه می تواند بعضی از محصولات سالمتر را به شما معرفی کند و همچنین غذاهای ساده ای به شما پیشنهاد کند که بتوانید آنها را به سرعت درست کنید. همچنین یک کاردرمانگر می تواند به شما کمک کند تا فضای داخل آشپزخانه را به گونهای طراحی کنید که کاربردی تر و قابل دسترسی تر شود و چیزهایی که احتیاج دارید در دسترستان باشد.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد