تاثیر ام اس بر آینده شغلی بیمارمبتلا به ام اس


تاثیر ام اس بر آینده شغلی بیمارمبتلا به ام اس

تاثیر ام اس بر آینده شغلی بیمارمبتلا به ام اس

 

گاهی، درهرحال، نوع به خصوص کار و ام اس شما، خیلی ساده بگوییم، با هم جور درنمیآید. اگر کارتان از نوع فیزیکی است، خستگی ناشی از ام اس، عدم تعادل، یا ضعف جهتیابی، باعث میشود نتوانید ایمن و کارا باشید. به عنوان مثال یک کارگر ساختمانی ممکن است علایم نسبتاً خفیفی داشته باشد ولی اصلاً نتواند کارش را انجام دهد.

اگر شغلتان وابسته به فعالیت مغزی و فکری شماست یا به توانایی در گفتار بستگی دارد، تغییرات شناختی، ممکن است در قابلیت شما به عنوان یک وکیل یا دانشمند تأثیر بگذارد (اما اختلال در راه رفتن ممکن است در این مورد مؤثر نباشد). به عبارت دیگر بعضی از عملکردهای شغلی آنچنان به توانایی های خاصی وابسته است که کوچک ترین تغییری در آن توانایی ها، مانع عملکرد مطلوب میشود.

زمانی که بر سر دوراهی قرار می گیرید، وقتی از تسهیلات رفاهی در محل کارتان ناراضی هستید و نمی توانید به خاطر عوارض بیماری از عهده ی کار فعلی تان برآیید - دو گزینه پیش رو دارید:

* از استعداد ذاتی در کارهای دیگر کمک بگیرید.

* به دلیل از کارافتادگی تقاضای بازنشستگی کنید و احتمالاً از استعداد ذاتی تان برای کار داوطلبانه در جایی دیگر استفاده کنید. اگرچه ایجاد تغییرات در زندگی شغلی می تواند دشوار و دردناک باشد، به خاطر داشته باشید که گام نهادن در چنین راهی ممکن است باعث خلق فرصتهای غیرمنتظره ای شود تا موقعیتهای جدیدی را تجربه کنید، به دنبال استعدادهای نهفته تان بگردید، یا در مسیر جدیدی قرار بگیرید.

نگاهی به یکی از انتشارات انجمن ملی ام اس بیندازید: «مکانی در نیروی کار» (Aplace in the Workforce) که در سایت www.nationalmssociety.org/workforce عرضه شده است. این کتاب جهت تفهیم اطلاعاتی در این مورد است که مبتلایان به ام اس، زمانی که به فکر بیفتند، قادر به چه کارهایی هستند. افراد تیم مراقبت بهداشتی تان، هم پیمانان اصلی شما در تلاش برای اشتغال محسوب می شوند

به عنوان مثال

* متخصص اعصاب و پرستار می توانند به شما کمک کنند تا به راهکارهای بهینه ی درمان علامتی، جامه ی عمل بپوشانید.

* فیزیوتراپیست و کاردرمانگر می توانند توصیه هایی در مورد ابزارآلات، وسایل کمک حرکتی و تغییر در محیط کار به شما ارائه دهند تا فرد مؤثری باشید.

*مشاور توانبخشی شغلی می تواند به شما در امر شناسایی راهکارهایی برای ادامه ی کار یا پیدا کردن گزینه هایی جهت تغییر شغلی، کمک کند.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد