قالب وردپرس درنا توس
خانه / درمان دیابت / تاثیر بیماری دیابت بر چشم
عوارض چشمی دیابت
عوارض چشمی دیابت

تاثیر بیماری دیابت بر چشم

تاثیر بیماری دیابت بر چشم

عوارض چشمی دیابت

تغییرات به خصوصی ممکن است در لایهٔ حساس چشم (شبکیه) به وجود آید این تغییرات در مواردی که قند خون برای مدتی طولانی به خوبی تنظیم نشده باشد ممکن است با شدت بیشتری ظاهر شود. شبکیه چشم نظیرفیلم داخلی دوربین عکاسی است و تصاویر را با ظرافت کامل ضبط می کند. در صورتی که این سطح حساس به علت تغییرات ناشی از عوارض دیابت دچار آسیب گردد ممکن است اختلال دید با وجود آید.

با توجه به تجربیات سال های اخیر به نظر میرسد این عارضه بیشتر در افرادی که قند خون آنها به خوبی کنترل نشده دیده شود بدیهی است که باید به بیماران توصیه کرد که با جدیت کامل به کنترل دیابت بپردازند. بعضی افراد دیابتی پس از سال ها، تغییرات اندکی در شبکیه چشم نشان میدهند مع هذا این تغییرات جزئی، اشکال عمده ایجاد نمیکند و بینایی به صورت رضایت بخش باقی میماند در بعضی افراد که بیش از ۲۵ سال مبتلا به دیابت بوده اند با وقند خون را در حالت کنترل نگه داشته اند، تغییرات عمده ای در شبکیه ایجاد نشده است. البته میتوان دامنهٔ بحث را به اینجا کشید که شاید این افراد زمینه ای برای ایجاد ناراحتی چشمی نداشته اند ولی شواهد اخیر نشان میدهد که کنترل قند در پیشگیری عوارض چشمی مؤثر است. مهمترین عوارض چشمی، آب مروارید می باشد که نزد بچه و بالغ و پیردیدهمیشود. آب مروارید بچه معمولا دو طرفه و نرم است و در عرض چند هفته، چند روزو حتی چند ساعت پیدا میشود. آب مروارید اشخاص بالغ دوطرفه و دارای واکنش سریع است. با تزریق انسولین و پایین آوردن قند خون به حد طبیعی میتوان بینایی را به حالت اول بازگرداند ولی باید توجه داشت که بازگشت کامل قوهٔ بینایی ممکناست تا سه هفته به تأخیر افتد. درصورتی که چنین افرادی نیاز به عینک داشته باشند تعیین نمرهٔ عینک باید یک ماه بعد از کنترل کامل قند خون انجام پذیرد. سایر عوارض از قبیل خونریزی در مایع زجاجیه، گولوکوم خونریزی شبکیه به ندرت دیدهمی شود.he2063

 

 

علایم تاثیر دیابت بر چشم:

* تار شدن دید و دوتا شدن

* از دست دادن میدان دید

* دیدن نقطه های سیاه

* فشار و درد در چشم

* ضعف دید در نور کم

معاینهٔ سالانهٔ چشم توسط چشم پزشک جهت پیشگیری از صدمات چشمی بسیار مهم است.

اثرات مختلف دیابت بر بیمارهای چشمی:

بیمارى دیابت روى چشم و بینایى به طرق مختلف تاثیر مى گذارد از جمله ایجاد اختلال در بینایى، کاتاراکت (آب مروارید) در سنین پایین، آب سیاه (گلوکوم)، تاثیر روى عصب بینایی، فلج موقت عضلات خارج چشمى و دوبینى. ولى مهم ترین و شایع ترین این عوارض، تاثیر روى پرده چشم (شبکیه) است.

مطلب پیشنهادی

توصیه های مهم غذایی

توصیه های مهم غذایی چیست؟!

توصیه های مهم غذایی چیست؟! توصیه های مهم غذایی  خوردن دارچین برای زنان باردار و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *