قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / تاثیر تخم مرغ و ارتباط آن با سلامت
تاثیر تخم مرغ و ارتباط آن با سلامت
تاثیر تخم مرغ و ارتباط آن با سلامت

تاثیر تخم مرغ و ارتباط آن با سلامت

تاثیر تخم مرغ و ارتباط آن با سلامت

ادامه نسخه اول تخم مرغ و ارتباط آن با سلامت…

تخم مرغ و ارتباط آن با سلامت 

ترس از کلسترول

تا سال ۱۹۹۰ ترس از کلسترول باعث هراس مردم سراسر دنیا شده بود. به طوری که بین سالهای ۱۹۴۰ تا ۱۹۹۰ مصرف سرانه تخم مرغ در چندین کشور توسعه یافته از ۴۰۰ به ۲۰۰ عدد در سال نزول پیدا کرد. از سال ۱۹۸۲ تعدادی از محققین سازمان ها و مراکز تحقیقاتی مرتبط با سلامت و بهداشت جوامع انسانی، از جمله کمیته تخم مرغ آمریکا، انجمن تغذیهٔ آمریکا، انجمن قلب آمریکا انجمن طیور و تخم مرغ ایالات متحده، وزارت کشاورزی ایالات متحده (USDA)، سازمان بهداشت جهانی (WHO) بر روی این موضوع متمرکز شدند و در تحقیقات متعددی که به انجام رساندند، به این نتیجه رسیدند که رژیم غذایی و نوع غذای مصرفی ارتباط مستقیم و معنی داری با سطح کلسترول سرم خون ندارد.

نتایج این مطالعات نشان داد که بیش از ۲۰۰ عاملی در افزایش کلسترول خون دخیل هستند که بیش از ۷۵ درصد آنها غیر تغذیهای است. کلسترول برای بدن ضروری است. بدن روزانه در حدود ۳۰۰۰ میلی گرم کلسترول تولید می کند که نیاز آن ۱۲۰۰ میلی گرم (۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ میلی گرم) است. بنابراین کلسترول برون زادی یا کلسترولی که از طریق مواد غذایی به بدن وارد می شود تأثیر ناچیزی بر سطح کلسترول سرم دارد؛ از این رو گاهی گیاهخوارانی که در متابولیسم یا دفع کلسترول از بدن دچار مشکل هستند علیرغم مصرف نکردن حتی یک میلی گرم کلسترول، باز هم مبتلا به بیماریهای قلبی عروقی و سطح بالای کلسترول میشوند که ناشی از تولید کلسترول درون زادی ( تولیدی توسط — در فردی سالم مجموع کلسترول برون زادی با منشأغذایی و درون زادی ، تولید بدن کم و بیش ثابت است که این بیوسنتز کلسترول توسط مکانیزمی درونی و براساس میزان کلسترول خوراک تنظیم میشود. هرگونه اختلال و نقص در این مکانیزم منجر به افزایش کلسترول خواهد شد.

برخی از محققین قدیمی گزارش کردند که ۲ تا ۱۵ درصد افزایشی، در سطح کلسترول سرم خون ناشی از افزایش سطح آن در خوراک است. اما تحقیقات بعدی نشان داد که این افزایش بیشتر به خاطر نامتعادلی جیره و انرژی و چربی مازاد دریافتی بوده تا اینکه وابسته به کلسترول باشد. همچنین این افزایش بیشتر به صورت .خواهد بود )HDL( کلسترول خوب شواهد و سندهای پزشکی نشان داده، اسکیموها که بیشترین مصرف کنندهٔ کلسترول، بیش از ۱۰۰۰ میلی گرم در روز در جهان هستند، کمترین عوارض و بیماری های قلبی عروقی را دارند.

مردم کشورهای فرانسه، ژاپن، مکزیک، جمهوری چک، چینیها و اسپانیاییها که مصرف سرانه تخم مرغ  بیش از ۳۰۰ عددخود بدن ) است.دیگر در جامعه گیاه خواران شبه قاره هند و سیاهپوستان که درآمد. آفریقا که کمتر از ۱۰۰ میلی گرم کلسترول دریافت می کنند، در مقایسه با بیش از ۳۰۰ میلی گرم کلسترول برای فردی غربی عارضه کلسترول بیشتر و بیماریهای قلبی عروقی بیشتر گزارش شده است .

مطلب پیشنهادی

سلامت دندان ها 

نقش تغذیه در سلامت دندان ها 

نقش تغذیه در سلامت دندان ها    بطور کلی نقش تغذیه در دندانپزشکی را می …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *