تاثیر رژیم غذایی بر روند بیماری ام اس


تاثیر رژیم غذایی بر روند بیماری ام اس

تاثیر رژیم غذایی بر روند بیماری ام اس

 

اولویت رارن  به تغزیه ای سالم ، متاسفانه، با تغذیه نمیتوانید روند ام اس را تغییر دهید. هرچند چنین تبلیغ شده که غذاهای به خصوصی ام اس را درمان می کند، اما طبق آزمون های کنترل شده، هیچ رژیم غذایی خاصی نتوانسته سیر بیماری یا شدت آن را تغییر دهد.

مثل هر فرد دیگری، شما هم از خوردن غذای سالمی که حاوی مواد غذایی توصیه شده برای افراد هم سنوسال شما باشد و سلامت قلبی عروقی تان را ارتقا دهد، بیشترین بهره را خواهید برد. غذایی بیشترین فایده را برای شما خواهد داشت که:

* حاوی، مقادیر متعادلی، از حبوبات، سبزیجات،میوه جات ، گوشت بدون چربی یا جایگزین های گوشت  و لبنیات کم چرب فقط به اندازهای انرژی برایتان فراهم کند که نیاز دارید.

توجه به ام اس هنگام برنامه ریزی

علاوه بر یک غذای متعادل، کم چرب و پرفیبر (و مولتی ویتامین روزانه)، نورولوژیستهای متخصص در امر ام اس و متخصصان تغذیه توصیه می کنند این نکات مهم را در ذهن داشته باشید:

مقدار کالری: در صورتی که بیش از مقداری که میسوزانید، کالری وارد . بدنتان کنید، وزنتان زیاد خواهد شد  به همین سادگی، ورزشی در کنار فواید دیگری که دارد، کالریهای شما را نیز می سوزاند. پس اگر به خاطر ام اس  کم تحرکید و فعالیت تان نسبت به سابق کمتر شده است، برای اینکه وزنتان را حفظ کنید، مجبورید کالریهای مصرفی تان را کاهش دهید. برای اینکه حساب کالری مصرفی تان را داشته باشید، بهترین راهکار این است که این کالریها را از موادی به دست بیاورید که ارزش غذایی داشته باشد نه از طریق موادی که خوشمزه است ولی ارزش غذایی زیادی نداشته، یا اصلاً ارزشی ندارد و به درد دور کمر و سلامتی شما نمیخورد.

کلسیم از استخوانهای شما محافظت میکند. هر کسی برای داشتن استخوان ها و دندانهای قوی، به مقدار زیادی کلسیم نیاز دارد. اما بیماران مبتلا به ام اس - به خصوص زنان یائسه یا نزدیک به دوران یائسگی ممکن است به دلایل زیر شدیداً در معرض خطر ابتلا به پوکی استخوان :قرار گیرند همشکلات حرکتی، خستگی، ضعف و اسپاستیسیته (Spasticity) خستگی ناشی از حساسیت به گرما و کاهش تحرک ممکن است زمان قرار گرفتن در مقابل نور خورشید را کاهش دهد و در نتیجه تولید ویتامین D (که برای جذب کلسیم ضروری است) کاهش یابد.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد