تاثیر ریشه های قومی نژادی در بارداری 


تاثیر ریشه های قومی نژادی در بارداری 

تاثیر ریشه های قومی نژادی در بارداری 

 

 حتی اگر سابقه ی خانوادگی شما و همسرتان خالی از هرگونه اختلالات ژنتیکی باشد، سوابق قومی نژادی حائز اهمیت است، زیرا برخی از اختلالات ژنتیکی، در یک نژاد بیش از نژادهای دیگر واقع می شود.

برای مثال، یهودیان نژاد اروپای شرقی، ده برابر بیشتر از دیگران، ناقل ژن مغلوب تای -سش هستند؛ یک بیماری مربوط به دستگاه عصبی است که معمولا در خردسالی کشنده است. کاناداییان فرانسوی و کاجونها (از لوئیزیانا) نیز بیشتر از حد معمول در معرض انتقال این ژن هستند. اکثر مواقع، با انجام یک آزمایش خون ساده می توان تشخیص داد که آیا شما ناقل این بیماری هستید یا نه. تای - سش یک ژن «نهفته» است که منتقل می شود، بدین معنا که هردوی والدین باید ناقل باشند تا بچه را در معرض ابتلا به این بیماری قرار دهند.

ناقل بودن به معنای این نیست که شما به تای - سش مبتلایید، بلکه تنها ناقل ژن آن هستید. اکثر مشاوران ژنتیک توصیه می کنند زوجها هردو برای تشخیص ناقل بودن، آزمایش های خون را انجام دهند، زیرا اغلب به دست آمدن نتایج چند هفته طول می کشد. در صورتی که یکی از زوجین پس از دیگری آزمایش دهد و مشخص شود ناقل است، كل مرحله بسیار طول می کشد، شاید آن قدر طولانی شود که وقتی برای انجام آزمایش های خاص دوران بارداری باقی نماند (مانند CVS - نمونه برداری از پرزهای کوریونی یا نمونه برداری از مایع آمنیوتیک،  اگرچه تای -س ش و برخی بیماری های دیگر بیشتر در میان یهودیان پیدا شده است.

 با وجود این افراد دیگری هم از نژادهای دیگر می توانند ناقل باشند، هرچند کمتر شایع است. به همین خاطر، حتی اگر فقط یکی از زوجین یهودی باشد، باید هر دوی آنها آزمایش دهند. اگرچه در این هنگام فقط آزمایش برای تای - سش، فیبروز کیستی، و کاناوان الزامی است.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد