قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / تاثیر شگفت انگیز عسل در بیماری ها
عسل و بیماری ها
عسل و بیماری ها

تاثیر شگفت انگیز عسل در بیماری ها

تاثیر شگفت انگیز عسل در بیماری ها

اثر ضد باکتریایی دارد و از زمانهای قدیم انسانها از خاصیت ضد میکروبی عسل سود جسته و آن را در درمان ناراحتی های پوستی از قبیل زخم ها و سوختگی ها به کار برده اند و یکی از بهترین پانسمانها محسوب می شود.همچنین، عسل را در درمان بیماری های دستگاه تنفس و عفونتهایناحیه حلق به کار می برند و خاصیت ضدباکتریایی آن موجب اثربخشیعسل می شود و خاصیت ضد التهابی آن نیز مشاهده شده است.

محصول دیگر زنبور عسل، ژاله رویال است که حاوی مواد مغذی در حالت تغلیظ یافته ای است که زنبور برای نوزادان خود می سازد، به این ماده اکسیر جوانی لقب داده اند و شکی نیست که با محتویات انرژی زاو پرپروتئین، ماده بسیار مقوی است.تحقیقات نشان داده اند، ژله رویال نیز دارای پروتئین ضد میکروبی است و نظر بیشتر محققان بر این است که این ماده، سیستم ایمنی بدن را تحریک می کندژله رویال در درمان عفونتهای ویروسی و سرطان موثر است. شایان ذکر است، موم زنبورعسل نیز در پزشکی و داروسازی کاربرد زیادی دارد؛ در اکثر فرمولاسیون های کرم ها، پمادها و لوسیون، به عنوان جزء با ارزش از پایه استفاده می شود. به دلیل بی اثر و غیر فعال بودن موم زنبور عسل، براحتی با داروها مخلوط می شود، بدون این که هیچ واکنش ناخواسته ای بین مواد موثره وموم زنبورعسل رخ دهد.

مصارف دیگر موم: امروزه برای حفاظت داروهای حساس به هیدرولیز و اکسیداسیون، آنهارا با لایه ای نازک از موم زنبورعسل می پوشانند، موم عسل به عنوان لایه  هیدروفوب، پوششی در اطراف دارو ایجاد می کند و سبب آهسته شدن انحلال و آزاد سازی دارو می شود. گفتنی است، عسل به عنوان دارو هیچ اثر سوع، عارضه یا بیماری را بهدنبال ندارد؛ مگر آن که فقط حساسیت های محدودی را به وجود بیاورد،بنابراین در موارد آلرژی، امراض عفونی، سل، امراض روانی، بیماری های کبدو معده، امراض غدد فوق کلیه، نارسایی قلب و عروق، ناراحتی های عصبی،امراض خونی و ضعف شدید، باید از تجویز زهر زنبورعسل خودداری کرد.اعمال کبد را فعال کرده و در دفع سموم از کبد مؤثر است.حرکات و ترشحات روده را بهبود می بخشد.عسل دارای یک اثر ملین بوده و ترشحات روده ها را تحریک می کند.فشار اسمزی بالا، وجود ترکیبات معطر و استیل کولین باعث بروز این اثراتمی شود.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *