قالب وردپرس درنا توس
خانه / درمان دیابت / تاثیر همه جانبه ی دیابت بر اعصاب
آزردگی اعصاب دردیابت
آزردگی اعصاب دردیابت

تاثیر همه جانبه ی دیابت بر اعصاب

تاثیر همه جانبه ی دیابت بر اعصاب

آزردگی اعصاب دردیابت

دیابت کنترل نشده، ممکن است آزردگی های ویژه ای در اعصاب بدن به وجود آورد که باعث ایجاد یک سلسله علایم در پا و به خصوص ساق پا میگردد. در موارد خفیف علایمی شبیه سوزش مختصر تا بی حسی، و احساس سوزن سوزن شدن پاها به وجود می آید. در انواع پیشرفته تر ممکن است دردسر زانو تا ناحیهٔ ساق پا و یاران ادامه یابد. بالاخره در مراحل کاملاً پیشرفتهٔ درد همراه کاهش قدرت عضلانی در دست و پا می باشد و یا موجب اختلال در تکلم و بلع، نیمه بینی و فلج های متناوب همراه باشد.این ضایعات بیشتر در اثر آسیب شریان های مغز به علت التهاب شریان ناشیاز دیابت است و فلج های موقتی به علت انقباض و گرفتگی های مرکزی است.images-8

اختلالات تغذیه ای مهم در این بیماری عبارتند از: اختلالات تغذیه ای اندام تحتانی به علت التهاب شریان، اختلالات انگشتی از قبیل خشک شدن، ترد شدن، خرد شدن و افتادن انگشتان، انقباض نیام کف دست، خشکی پوست، ریختن مو و ضعف عضلانی که در تمام دیابتی ها هست و یکی از علایم بیماری محسوب می شود بیماری دیابت در دراز مدت به سلول های عصبی ضایعاتی وارد میکند. این ضایعات عصبی موجب نارسایی فرستادن پیام های عصبی گشته و کار سیستم اعصاب را برای مسئولیت های مختلفی که دارد مختل میکند همین مسأله سبب نارساییها و مشکلات جنسی در مردها وزن های دیابتی میگردد. یکی دیگر از عوارض عصبی دیابت که در هفت درصد موارد دیده می شود خارش است و بیشتر محل آن در فرج است و با کنترل قند ادرار از بین می رود و اگر از بین نرفت باید به دنبال علت دیگری گشت. درمان صحیح دیابت در اکثر قریب به اتفاق موارد باعث میشود تا درد ناشی از آزردگی عصبی به تدریج از بین برود. به عنوان یک قانون طلایی، کنترل دقیق دیابت کلید پیشگیری از عوارض عصبی و مخاطرات ناشی از آن است. اختلالات روحی در پارهای از دیابت ها به نحو شدید تظاهر می کند که ممکن است مربوط به اختلال مناطق معینی از مغز باشد ولی هنوز اطلاعات ما در این زمینه چندان کامل نیست و چیزی که میتوان گفت این است که همهٔ راه ها به مغز میانی و ناحیهٔ تالاموس – هیپوفیزی میرسد و باید لااقل در پاره ای موارد علت دیابت روحی را در این قسمت جستجو کرد.

نوروپاتی فقط یک بیماری نیست در عوض، یک عارضه موجود در تعدادی از شرایط مختلف با زمینه پزشکی است و همچنین می تواند بدون علت تشخیص داده شود که پزشکان به آن ایدیوپاتیک می گویند. نوروپاتی کوتاه مدت برای نوروپاتی محیطی است به این معنی که آسیب های عصبی در سیستم عصبی محیطی است و فقط اعصاب خارج از مغز و نخاع درگیر هستند بنابر این نوروپاتی محیطی آسیب های عصبی در اعصاب مرکزی را شامل نمی شود.

 

 

نوروپاتی از عوارض موجود در تعدادی از شرایط مختلف زمینه پزشکی است.
نوروپاتی کوتاه برای نوروپاتی محیطی است.
سه نوع از عصب ( اعصاب اتونوم، اعصاب حرکتی و اعصاب حسی) می تواند درگیر شود.
ضربه فیزیکی، آسیب های تکراری، عفونت، مشکلات سوخت و ساز بدن و قرار گرفتن در معرض سموم و برخی از داروها همه می توانند به نوروپاتی محیطی منجر شود.
اغلب موارد نوروپاتی در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 ( نوروپاتی دیابتی ) یافت می شود.
نوروپاتی به عنوان یک عارضه دیابت، تا 50٪ از افراد مبتلا ممکن است به طور کامل بدون علامت باشند.
مردم معمولا توصیف درد نوروپاتی به عنوان یک سوزن سوزن شدن و یا احساس سوزش بیان می کنند.
آزمایش معمول برای نوروپاتی برای افراد مبتلا به دیابت می باشد.
بستگی به درگیری یک یا چند عصب، به علل زمینه ای در بسیاری از موارد، درمان هدف دار است.
برای علل سمی، با از بین بردن قرارگیری در معرض سم و یا توقف یک داروی مقصر می توان آسیب بیشتر به عصب را متوقف کرد.

نوروپاتی چیست؟

نوروپاتی محیطی اختلال عصب، جدا از مغز و نخاع است. بیماران مبتلا به نوروپاتی محیطی ممکن است سوزن سوزن شدن، بی حسی، احساس غیر معمول، ضعف و یا درد سوزشی در ناحیه درگیر را داشته باشد. اغلب اوقات، علائم متقارن هستند و شامل هر دو دست و پا است. از آنجا که علائم در مناطق تحت پوشش دستکش و یا جوراب ساق بلند رخ می دهد نوروپاتی محیطی اغلب با احساس داشتن یک جوراب زنانه ساقه بلند نازک و یا پوشیدن دستکش توصیف می شود. پلی نوروپاتی ( به معنی آن است که به طور معمول بیش از یک عصب تحت تاثیر قرار دارد ) و هنگامی که علت زمینه ای تشخیص داده نشود پزشکان آن را نوروپاتی ایدیوپاتیک می گویند.
نوروپاتی به معنای آسیب به اعصاب در سیستم عصبی محیطی همچنین اعصاب خارج از مغز و نخاع را تحت تاثیر قرار می دهد و آسیب عصبی در سیستم عصبی مرکزی را شامل نمی شود
سه نوع عصب می تواند در نوروپاتی محیطی درگیر شود.
اعصاب اتونوم ( نه تحت کنترل آگاهانه، اعصاب خودکار و یا غیر ارادی ).
اعصاب حرکتی .
اعصاب حسی.
اعصاب اتونوم تنظیم توابع به صورت خودکار در بدن مانند ( ضربان قلب و فشار خون، عرق کردن و غیره ) است اعصاب حرکتی کنترل عضلات بدن و تحت کنترل آگاهانه ما هستند و اعصاب حسی احساس ( سرما، گرما و درد ) را از قسمت هایی از بدن به مغز عبور می دهند. مردم درد نوروپاتی اغلب به عنوان یک سوزن سوزن شدن یا احساس سوزش توصیف می کنند آنها همچنین اغلب از دست دادن حس را مشابه پوشیدن دستکش یا جوراب ساقه بلند زنانه نازک توصیف می کنند.

 

مطلب پیشنهادی

توصیه های مهم غذایی

توصیه های مهم غذایی چیست؟!

توصیه های مهم غذایی چیست؟! توصیه های مهم غذایی  خوردن دارچین برای زنان باردار و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *