قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای مخصوص زنان / تاثیر چاقی و لاغری بر قاعدگی
تاثیر لاغری بر قاعدگی
تاثیر لاغری بر قاعدگی

تاثیر چاقی و لاغری بر قاعدگی

تاثیر  چاقی و لاغری بر قاعدگی

رژیم لاغری شدید می تواند قاعدگی را کاملا متوقف سازد. در چنین شرایطی پیش از رسیدن به هدف نهایی، کاهش سریع وزن یا تغذیه ناقص و غلط می تواند مراکز هیپوفیز و هیپوتالاموس را مهار کرده و متوقف شدن قاعدگی را سبب شود.

حتی پس از ترک رژیم لاغری و شروع تغذیه معمولی، ماهها وقت لازم است تا تعادل هورمون و قاعدگی منظم صورت گیرد. کاهش وزن به آرامی و به مقدار ۳ تا ۵ کیلو مسأله ای نخواهد بود

آیا چاقی برای قاعدگی‌های منظم یک خطر به شمار می‌رود؟
در برخی زنان نبودن تخمک‌گذاری و خون‌ریزی‌های نامنظم در ارتباط با چربی مازاد بدن است، زیرا در این چربی‌ها همواره مقدار کمی استروژن اندوخته می‌شود. هر اندازه میزان چربی بیشتر شود به همان نسبت مقدار بیشتری استروژن از جریان خون خارج و در آن اندوخته می‌شود. از سوی دیگر برای تغذیه بافت چربی مازاد، حجم بیشتری از پلاسمای خون افزایش یابد، غلظت استروژن جاری در خون هم رقیق‌تر می‌شود.

به بیان دیگر، مقدار استروژن جاری در خون کاهش می‌یابد و در نتیجه تعادل استروژن لازم برای تخمک‌گذاری و قاعدگی به هم می‌خورد.
در برخی زنان از دست دادن وزن مازاد سبب می‌شود که تخمک‌گذاری و قاعدگی طبیعی مجدداً آغاز شود. زنان که به بیماری تخمدان «چند کیستی» دچار هستند، استعداد زیادی برای چاقی دارند. چون در این افراد اختلالات هورمونی به طور فراوانی گسترش یافته است، کاهش وزن هم نمی‌تواند دوره‌های تخمک‌گذاری را به حالت طبیعی برگرداند.

مطلب پیشنهادی

سرد مزاجی زنان

سرد مزاجی در زنان قسمت چهارم

نقش تغذیه در رابطه جنسی : تغذیه ناکافی از عواملی است که در تحلیل بردن …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *