قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / تاریخچه دندانپزشکی در ایران
دندانساز تجربی
دندانساز تجربی

تاریخچه دندانپزشکی در ایران

 تاریخچه دندانپزشکی در ایران

 

شاغلین حرفه دندانپزشکی

میدانیم تاریخچه دندانپزشکی در ایران و در همه جهان با دندانپزشکی به صورت تجربی آغاز گردیده و هنوز هم در بسیاری از کشورهای جهان، شاغلین تجربی وجود دارند.

در کشور ما نیز دندانپزشکی به صورت نوین و علمی آن، از حدود صد سال پیش آغاز شده و تا هفتاد سال پیش دندانپزشکی در ایران تجربی بود. یعنی مشاغل خاصی عهده دار کار دندانپزشکی بودند.

در این میان سلمانیها و دلاکها شاخص تر بودند. دندانپزشکی هم محدود میشد به کشیدن دندانها، نیشتر زدن عفونتهای دندانی و ساختن دندانهای مصنوعی کامل افراد شاغل در این رشته کار دندانپزشکی را از پدران خود آموخته بودند و یا این که مدتی در کنار یک شاغل تجربی دیگر کار کرده و یاد گرفته چرا که بودند.

دندانپزشکی به معنای علمی و امروزی آن، از حدود هفتاد سال پیش با ورود تعدادی از دندانپزشکان تحصیل کرده از اروپا به ایران آغاز شد و بعد با تأسیس دانشگاه تهران، فارغ التحصیلان دانشکده دندانپزشکی بتدریج جای دندانپزشکان تجربی را گرفتند. علی رغم تأسیس دانشکده های متعدد دندانپزشکی و حضور دندانپزشکان تحصیل کرده در جامعه، دندانپزشکی تجربی در جامعه نه تنها از میان نرفت بلکه توسعه یافت و روز به روز بر تعداد دندانپزشکان تجربی افزوده گشت.

بعدها وزارت بهداشت از دندانپزشکان تجربی شاغل امتحانی به علم آورد و به گروهی از آنان که قبول شده بودند فقط اجازه ساختن دندان مصنوعی را داد و مدرک آنان را تحت عنوان دندانساز تجربی مورد تأیید قرار داد.

مطلب پیشنهادی

عفونت سینه

اقدامات لازم بعداز ابتلا به عفونت سینه در دوران شیردهی

اقدامات لازم بعداز ابتلا به عفونت سینه در دوران شیردهی   در حالی که دچار …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *