قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای پوست و مو و ناخن / تبخال ساده را درمان کنید
تبخال ساده را درمان کنید
تبخال ساده را درمان کنید

تبخال ساده را درمان کنید

تبخال ساده را درمان کنید

ویروس تبخال ساده باعث ایجاد ضایعات تاول مانندی می شود که عمدتاً دور دهان، بینی، و دستگاه تناسلی بروز می کنند. با این همه این ضایعات می توانند هر جا ظاهر شوند. این ویروس را می توان به دو گروه یعنی ویروس تبخال ساده نوع ۱ و ۲ (HSV2 و HSV1) تقسیم کرد.

ویروس تبخال ساده نوع ۲ مسئول ایجاد تبخال تناسلی است  خانواده ویروس تبخال نسبتاً بزرگ است. گروه های دیگر ویروس تبخال باعث مونونوکلئوز عفونی (ویروس اپشتین بار)، آبله مرغان (واریسلار)، و زونا (هر پس زوستر) می شوند. ضایعات ویروس تبخال ساده نوع ۱ به این دلیل «زخم سرماخوردگی» و «تبخال» خوانده می شوند که عفونتهای ثانویه اغلب هنگام یا بعد از سرماخوردگی یا تب بالا ظاهر می شوند.

این ضایعات معمولاً به صورت تاول های پر از مایع کوچک و شفاف روی صورت بروز می کنند. این ضایعات ۲ تا ۲۰ روز بعد از مواجهه با فرد مبتلا به عفونت پدید می آیند و ۷ تا ۱۰ روز باقی می مانند. تعداد تاولها از یک عدد تا تجمعی از چند تاول کوچک متغیر است. این تاول ها پاره می شوند و رویه می بندند و سپس ناپدید می شوند و از خود اثری به جا نمی گذارند. اگرچه عفونت اولیه برطرف می شود ولی ویروس به سلولهای عصبی مجاور مهاجرت می کند و در آنجا اغلب برای همیشه به طور نهفته باقی می ماند.

با این وجود در بسیاری از افراد در پاسخ به فشارهای روحی، مواجهه با خورشید، برخی مواد غذایی، قاعدگی، یا تب ویروس دوباره فعال می شود و تاولها مجدداً ظاهر می شوند. عامل شعله ور کننده ضایعه اغلب ناشناخته است.

درمان: تبخال ساده بسیار در امریکا شایع است. اگر واکسنی برای این عارضه موجود بود، به طور وسیعی توصیه میشد. متأسفانه واکسنی وجود ندارد. تمیز کردن ملایم با صابون و آب، و کمپرسی مرطوب با محلول دومه بورو (Domeboro) مفیدند. در صورت بروز عفونت از پماد باسیتراسین استفاده کنید. برای جلوگیری از گسترش عفونت حوله ها، لباس ها، و سایر وسایل شخصی باید کاملاً از وسایل سایر اعضای خانواده جدا شوند.پزشک ممکن است در موارد شدید آسیکلوویر تجویز کند.

مطلب پیشنهادی

پرپشت کردن موها

دراز و پرپشت کردن موها قسمت اول

دراز و پرپشت کردن موها   ۱) با برگ های گیاه کنجد و برگهای بوته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *