قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای پوست و مو و ناخن / تبخال چگونه ایجاد می شود؟!
تبخال
تبخال

تبخال چگونه ایجاد می شود؟!

تبخال  چگونه ایجاد می شود؟!

تبخال

everblister le herpes simplexe herpes labialisteJ>. به وسیله ویروس هرپس نوع ۱ تا ۲ ایجاد می شود. هر دو نوع ویروس مزبور می توانند دهان و ناحیه تناسلی را مبتلا کنند ولی ویروس هرپس .نوع ۱ بیشتر در دهان و ویروس هرپس نوع ۲ بیشتر در ناحیه تناسلی یافت می شود .ویروس هرپس ۱ در قریب به ۸۵٪ افراد وجود دارد ویروس هرپس ۲ از راه جنسی منتقل می شود. ضایعه اولیه ممکن است علامتی نداشته باشد. ممکن است ضایعات(تاولیها و زخمهای باز) تا ۲ هفته بعد از تماس با فرد دارای ویروسی ایجاد شوند. ویروس به صورت نهفته در سلولهای

عصبی باقی میماند و در هر زمان ممکن است در اثر وارد شدن استرسی (در اثر بیماری یا بنابر دلایل عاطفی) دوباره فعال شود و در همان محل قبلی یا نزدیک به آن ایجاد تبخال نماید.

نور آفتابت هورمونی، حاملگی، داروها و آلرژی های غذایی نیز می توانند موجب عود تبخال شوند. تاول ها، پر از ویروس و تا زمان بهبود، بسیار مسری هستند. افراد دارای تبخالی های دهانی فعالی باید از هر گونه تماس با دیگران خودداری کنند و باید تا زمان بهبود کامل تبخال به طور مرتب دستهای خود را بشویند.

ویروس تبخال ممکن است به نوزادان هم منتقل شود. گروههای کوچکی از تاول بر روی یک زمینه قرمز و در نزدیکی دهان، روی لبها، زبان، لثه و بینی ایجاد می شوند و گزگز و سوزش قبل از ظاهر شدن آنها وجود دارد. درد خفیف تا متوسط نیز موجود است تاولها پر از مایع هستند و از آنها مایع نشت می کند و دلمه دار می شوند. ضایعات تبخال ۷ تا ۱۰ روز ادامه مییابند و معمولاً بدون باقی گذاشتن بافت جوشگاهی (اسکار) برطرف می شوند. هفته ها پس از محو شدن تاول میتوان ذرات ویروس را از بزاق فرد مبتلا پیدا کرد. عود در هرپسی تناسلی شایع تر است. پماد آسیکلوویر(Acyclovir یا FamVir) در تبخال دهانی مورد استفاده قرار میگیرد. در هرپسی تناسلی، بهترین دارو آسیکلوویر است که به صورت خوراکی (۲۰۰ میلی گرم، پنج بار در روز و به مدت ۵ تا ۷ روز) یا وریدی (۵۰۰ میلی گرم بر حسب هر کیلوگرم وزن بدن، هر ۸ ساعت) تجویز میشود.

مطلب پیشنهادی

پرپشت کردن موها

دراز و پرپشت کردن موها قسمت اول

دراز و پرپشت کردن موها   ۱) با برگ های گیاه کنجد و برگهای بوته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *