قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / تب خال لب و تبخال تناسلی چگونه بوجود می اید
تب خال
تب خال

تب خال لب و تبخال تناسلی چگونه بوجود می اید

 تب خال

ویروس هریپس سیمپلکس (تب خال) شدیداًمسری بوده و باعث بروز اختلالات متعددی می شود که مشخصه  آن ها تاول ها کوچک و دردناک بر روی پوست و غشاهای مخاطی می باشد که اکثرا در اطراف لب و یا آلت تناسلی ایجاد می شود. ویروس هرپس سیمپلکسں (تب خال) بر اثر تماس مستقیم با این تاولها انتقال مییابد. یک بار آلوده شدن به این ویروس باعث میشود که این ویروس در عصبها به صورت مخفی باقی بماند و در هنگام استرس و یا بیماری دوباره فعال شده و بیمار را دچار تب خال سازد. این بیماری در افراد مبتلا به ایدز و دچار کاهش ایمنی به طور شایع تر و شدیدتری رخ میدهد. دو نوع از این ویروس وجود دارد. نوع یک که معمولاً باعث عفونت لبها، دهان و صورت می شود و نوع دو که باعث عفونتهایی در آلت تناسلی میگردد.

اکثر افراد تا هنگام بزرگسالی به ویروس هریس سیمپلکس نوع یک مبتلا می شوند  در اکثر موارد عفونت اولیه باعث هیچ گونه علامتی نمی شود. با این حال بعضی از کودکان ممکن است دچار تاول هایی در داخل دهانشان شوند. پس از یک بار گرفتاری این ویروس در سیستم عصبی مخفی شده و هر چند وقت یک بار خود را به صورت تب خال نشان میدهد. ویروس هرپس سیمپلکس نوع دو معمولاً از طریق فعالیت جنسی منتقل می شود و باعث بروز تاول هایی در منطقه ی تناسلی میگردد.

این ویروس نیز همانند تب خالی ساده ی صورت به طور مکرر بروز می کند. عفونت نوع دو را می توان از ظاهر و محلی ایجاد تاول ها تشخیص داد. تب خالهای کوچک و خفیف را معمولاً می توان به راحتی با مصرف پمادها یا کرم ها یا داروهای گیاهی خوراکی یا مالیدنی های مختلف ضدویروسی درمان کرد. با این حال در صورت بروز تاول در منطقه ی تناسلی یا انواع شدید و عود کننده ی ان نیاز به درمان باداروهای ضدویروس خوراکی وجود دارد. تب خال ها، اغلب روی پوست اطراف لب ها ایجاد می شوند. بدین ترتیب که:  ناحیه ی مبتلا شروع به احساس سوزن سوزن شدن می کند.

– یک یا چند مجموعه از تاولهای کوچک  و دردناک به وجود می آید و پوست اطراف، دچار التهاب می شود.

– معمولاً تاول ها در عرض ۱۰ تا ۱۴ روز فروکش می کنند.

اگر تب خالها عود کنند معمولاً دوباره در همان نواحی قبلی روی صورت ظاهر می شوند.

اقدامات لازم برای جلوگیری از تبخال

احتمال دارد بتوانید با استفاده از یک کرم ضد ویروس مثل آسیکلوویر جلوی حملات شدید را بگیرید اما باید کرم را به محض پیدایش اولین علایم به کار برید. در بعضی موارد داروهای ضدویروس خوراکی ممکن است تجویز شوند. هرچند درمان بلافاصله می تواند جلوی حملات را بگیرد اما ویروس در سیستم باقی مانده و علایم ممکن است بارها عود کنند. اگر دچار تب خال های مکرر می شوید سعی کنید از پوست تان در برابر عوامل بروز تب خال مثل آفتاب سوختگی یا باد سرد محافظت کنید. جهت به حداقل رساندن خطر انتشار ویروس از لمس تاول ها و بوسیدن اجتناب ورزید. لازم است بدانید که گاهی اوقات رابطه ی جنسی دهانی می تواند باعث انتقال ویروس از دهان به دهان یا دستگاه تناسلی شود

مطلب پیشنهادی

مصرف کوکائین یا کوکائین کراک در زنان

    استفاده از داروهای روان گردان / موادغیرقانونی مطالعات متعددی اثرات استفاده از مواد …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *