قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای مخصوص کودکان / تب و تشنج در کودکان چگونه ایجاد می شود؟
تشنج در کودکان
تشنج در کودکان

تب و تشنج در کودکان چگونه ایجاد می شود؟

تب و تشنج در کودکان چگونه ایجاد می شود؟ 

تب به عنوان شایعترین شکایتی است که سبب مراجعه بیماران به پزشک می شود تب عبارت است از افزایش غیر طبیعی درجه حرارت بدن که در اثر تغییری در مرکز کنترل حرارت در هیپوتالاموس به وجود میآید. دمای بدن در ۶ صبح حدود ۳۷/۲ درجه سانتیگراد و در ۴ عصر گاها به ۳۷/۷ میرسد که برای بدن طبیعی است.

تب یکی از شایعترین علائم  یا پزشک میفهمند نوعی عفونت در بدن وجود دارد و یا در حالی تشکیل است. در واقع وجود تب در هر فرد، نوعی کمک بسیار مفیدپرای تشخیصں بیماری در نزد پزشک است.

در فردی که تب دارد. علائم دیگری چون: بی اشتهایی، درد بدن و به ویژه درد عضلات و مفاصل و خواب آلودگی و گاه لرز و عرق ریزش وجود دارند که به نوع عفونت بستگی دارد و علائم گوناگونی ایجادمی کند.

تشنج

هرگاه تب به درجه های بالاتری برسد و یا بیماری زمینه ای دیگر نیز در بدن حاکم باشد، در عملکرد قشر مغز نوعی تغییر ناگهانی رخ داده و تشنج به وجود میاید.

شایعترین علت تشنج در کودکان ۶ ماهه تا ۳ ساله، تشنج ناشی از تب است و در پسرها دو برابر دخترهاست. در تشنج معمولاً علائمی چون تکان خوردن و سیخ شدن بدن (حرکات تونیک – کلونیک) وجود دارد و گاهی اختلالات مغزی و چشمی به تنفسی و قطع تنفسی و کبودی ناگهانی و شدید بدن نیز رخ می دهد. سابقه خانوادگی تشنج بیمار و زمان هر بار تشنج و تعداد تشنج همگی در تشخیص نوع تشنج و درمان آن کمک می کنند. بررسیهای آزمایشگاهی جهت قند، اوره، کلسیم، سدیم، پتاسیم و منیزیم و اسیدیته خون و فشار خون ضرورت دارد.

مطلب پیشنهادی

مخملک

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟   یکی دیگر از بیماری هایی است که …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *