قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / تب یونجه (رینیت آلرژیک) چیست؟
تب یونجه
تب یونجه

تب یونجه (رینیت آلرژیک) چیست؟

تب یونجه (رینیت آلرژیک) چیست؟

تب یونجه 

تب یونجه نوعی واکنش آلرژیک به مواد حساسیت زای موجود در هوا است که منجر به تحریک مخاط بینی می شود و ممکن است در تمام سال (به طور غیر فصلی) و یا در بعضی از فصول (تب یونجه) ایجاد شود.

رینیت به معنی التهاب غشای مخاطی بینی است و معمولاً حملات آن در فصل گرده افشانی گیاهان تشدید می یابد و با پایان آن فروکش میکند. نام تب یونجه، گمراه کننده است زیرا یونجه باعث واکنش آلرژیک نمیشود و ضمناً بیماری با تب هم همراه نیست. مواد آلرژی زای موجود در هوا از جمله مایت ها (موجودات ریزی که بر روی گردوغبار، لابه لای لباس ها و ملافه و تخت خواب یافت می شوند)، گرده گیاهان علفی، چمن، درخت ها و گل ها، قارچ ها، دود سیگار و سایر آلاینده های هوا گردوغبار

دستگاه ایمنی بدن پادتن ها (آنتی کر)هایی میسازد که ماده شیمیایی موسوم به هیستامین تولید می نماید. این ماده موجب تورم و تحریک بینی، سینوس ها و چشم ها می شود.

علایم تب یونجه 

عطسه مکرر، گرفتگی بینی، توأم با آبریزش متوسط تا شدید

خارش سقف دهان و خارش بینی

خارش چشم و اشک ریزش

گاهی خس خس ریه ها

احساس سوزش در گلو

عوامل افزایش دهنده خطر

سرکوب ایمنی (در اثر مصرف بعضی داروها یا ابتلا به برخی بیماری ها) علایم بیماری با درمان قابل کنترل است ولی بیماری ممکن است تا آخر عمر ادامه یابد.

پیشگیری از تب یونجه 

حذف مواد آلرژی زا از محیط زندگی یا کار (تمیز کردن اثاثیه اتاق شامل پرده، قالیچه و فرش در بیرون از اتاق، تمیز کردن مرتب دیوارها، قسمت های چوبی و کف اتاق، واکس زدن کف اتاق، پوشاندن فنرهای تخت، تشک و متکاها با پوشش پلاستیکی، استفاده از ملافه و روانداز نخی و پتوی دارای الیاف مصنوعی، تمیز کردن مرتب روتختی ها و ملافه ها با جارو برقی، عدم استفاده از رو تختی های ضخیم و پشتی ضخیم و پشمی، استفاده از صندل چوبی یا پلاستیکی به جای مبل های توپر، تمیز کردن اتاق ها و پرده ها، لااقل هفته ای یک بار با استفاده از جاروبرقی، بسته نگه داشتن پنجره ها و درها.

دست نزدن به اشیاء دارای گردوغبار (مثل کتاب و لباس آویزان شده در کمد). خودداری از نگه داشتن حیوانات خشک شده یا اسباب بازی هایی که با الیاف مختلف پر شده اند. نگه داشتن هر نوع حیوان خانگی در داخلی اتاقها (به جز ماهی). استفاده از ماسک فیلتردار در هنگام تماس با مواد آلرژی زا و گردوغبار استفاده از سیستم تصفیه هوا در سیستم گرمایشی و تهویه مطبوع منزل (ترجیحاً از نوع فیلتر HEPA). اجتناب از کارهای مثل چمن زنی۔

در حد امکان استفاده از جاروبرقی های دارای فیلتر HEPA

مطلب پیشنهادی

سلامت دندان ها 

نقش تغذیه در سلامت دندان ها 

نقش تغذیه در سلامت دندان ها    بطور کلی نقش تغذیه در دندانپزشکی را می …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *