تحلیل مختصر بیماری مولتیپل میلوم…


تحلیل مختصر بیماری مولتیپل میلوم…

 تحلیل مختصر بیماری مولتیپل میلوم...

مولتیپل میلوم (Multiple myeloma)

نوعی سرطان است که در آن سلولهای مخصوصی بنام سلولهای پلاسما پلاسماسل) در مغز استخوان به صورت بدخیم رشد میکنند. مردان دو برابر(زنان به این بیماری مبتلا می شوند. سن شایع آن بالای ۴۰ سالگی است.

از عوارض آن کم خونی و آسیب به کلیه ها میباشد. اولین علائم بیماران دردهای استخوانی بخصوص در دنده ها و ستون فقرات میباشد.

در عکس رادیولوژی از این نواحی و نیز از استخوانهای بلند بدن، نمایی سوراخ سوراخ در عکس به چشم میخورد. برای درمان از بعضی داروهای شیمیائی از جمله ملفالان و داروهای استروئیدی استفاده میشود.

علائم بالینی

در مولتیپل میلوما پلاسماسل‌های سرطانی در مغز استخوان یافت می‌شوند. مغز استخوان مولد گلبولهای قرمز، گلبولهای سفید و پلاکتها می‌باشد. افزایش سلولهای سرطانی باعث کاهش سلولهای خونی و نهایتاً کم خونی می‌شود. همچنین ممکن است پلاسما سلها باعث شکسته شدن استخوان شوند. علائم شایع درد شدید و عمیق در استخوان‌های درگیر، کاهش وزن، علایم کم‌خونی نظیر ضعف، رنگ پریدگی، خستگی و تنگی نفس است.

سندرم هیپرویسکوزیته (افزایش ویسکوزیته خون) از تظاهرات نادر است.کرایوگلبولین‌ها، ایمونو گلبولین‌هایی هستند که در درجه حرارت کمتر از ۳۷۷ درجه سانتیگراد تمایل به رسوب دارند. کرایوگلبولینهای مونوکلونال معمولاً با یک اختلال هماتولوژیک مشخص همراه هستند و غالباً بدون علامت اند.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد