قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / تحلیل و ضعف عضلات در کودکان را جدی بگیرید!!!
تحلیل عضلات کودکان
تحلیل عضلات کودکان

تحلیل و ضعف عضلات در کودکان را جدی بگیرید!!!

تحلیل و ضعف عضلات در کودکان را جدی بگیرید!!!

 تحلیل عضلات

تحلیل عضلات اصطلاحی است که در مورد دسته ای از اختلالات با منشأ موروثی که موجب ضعیف شدن و تحلیل رفتن فزایند  ماهیچه می شود، به کار میرود. چند نوع تحلیل عضلانی وجود دارد که شایعترین و خطرناکترین نوع آن تحلیل عضلانی دوشن (Duchenne) است که فقط در پسران (زیر ۵ سال) رخ میدهد. (دختران فقط می توانند ناقل ژن این بیماری باشند) پسران مبتلا به این اختلالی، دچار کندی رشد و نقص عضلانی و در نتیجه مشکل در نشستن، ایستادن و راه رفتن می شوند. حدود ۲۵ درصد از پسران مبتلا به تحلیل عضلانی دچار نوعی عقب افتادگی ذهنی یا روانی نیز هستندتحلیل عضلانی معمولاً تا ۳ سالگی تشخیص داده می شود. تحلیل عضلانی موجب اختلالات حرکتی می شود و کودک در حرکت هایی از جمله بالا رفتن از پله ها دچار مشکل می شود و به راحتی در حین راه رفتن می افتد و هنگام برخاستن، به علت ضعف عضلات لگن، دست هایش را به ترتیب به قوزک پا، زانو و ران هایش میگیرد تا بتواند برخیزد. تا سن ۱۲ سالگی راه رفتن برای این کودکان غیر ممکن می شود و به همین دلیل باید از صندلی چرخدار استفاده نمایند.

فعلاً درمانی برای این اختلال وجود ندارد، و ۷۵ درصد از مبتلایان بیشتر از ۲۰ سال عمر نمی کنند. کودکان (پسران) مبتلا به تحلیل عضلانی، دچار ضعف ماهیچههای قلب میشوند و به همین دلیل به طور فزایندهای در معرضی عفونتهای شدید و پایدار سینهقرار میگیرند که ابتلا به این عفونت ممکن است منجر به مرگ ناگهانی آنها شود.

علائم احتمالی تحلیل عضلات

  • تاخیر در نشستن و راه رفتن و در دویدن
  • اختلال در راه رفتن و به زمین افتادن در هنگام بر داشتن
  • اشکال در  ایستادن
  • اشکال در بالا رفتن از پله ها
  •  انحراف و نقص ستون فقرات و ضعف عضلات و ماهیچه ها

چه باید کرد؟

تاکنون هیچ گونه درمان موثری برای اختلال تحلیل عضلات شناخته نشده است. کودکان و البته پسران] مبتلا معمولاً تا سن ۱۳ سالگی به صندلی چرخدار نیاز پیدا می کنند. تا رسیدن کودک به این سن (ناتوانی در راه رفتن)، بهتر است او را فعالی نگه دارید، تا حد ممکن بگذارید راه برود ولی ورزشی های شدید برای این گونه کودکان مناسبنیست. در مورد این کودکان استراحت بیش از حد در رختخواب توصیه نمی شود زیراعدم تحرک منجر به تسریع تحلیل و فروپاشی عضلات می شود. فیزیوتراپی ناتوانی های حرکتی و جسمی کودک را کاهش میدهد و تا حدی به او کمک میکند. از آنجایی که ژن معیوب و ناقل تحلیل عضلات دوشن از طریق مادر به کودک قابل انتقال است در صورت سابقه  این اختلال در فامیل بهتر است مادر قبل از حاملگی مورد آزمایش ژنتیک قرار گیرد تا معلوم شود که ناقل این ژن هست یا نه. در صورت وجود این ژن مشاور ژنتیک در مورد احتمال داشتن فرزند مبتلا به او توضیح میدهد. (البتهتشخیص این اختلال در طی حاملگی در جنین نیز قابل تشخیص است و در صورت ابتلامیتوان امکان سقط جنین را بررسی نمود.)

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *