قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / تخم شوید بخورید تا اشتهایتان باز شود ….
شوید
شوید

تخم شوید بخورید تا اشتهایتان باز شود ….

تخم شوید بخورید تا اشتهایتان باز شود ….

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی شوید است . شوید شِوید یا شِوِد (نام علمی: Anethum graveolens dhi) گیاهی است یکساله یا دوساله که گاهی بلندی آن به یک متر نیز می‌رسد. ریشه آن راست و مخروطی شکل و سفید است. این گیاه بومی جنوب غربی و آسیا و آسیا میانه‌است و امروزه در بیشتر نقاط گیتی از جمله بخش‌ جنوب اروپا، ایران، مصر، آمریکا و چین پرورانده می‌شود
نام های دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است از: شِوید یا شِوِد (نام علمی: Anethum graveolens dh

تاریخچه شوید 

گویند که اصل شوید از ایران و مصر و هند بوده است و از این کشور به کشور و قارّه‌ اروپا و آمریکا رفته و کشت شده است. در اکثر کشور اطراف دریای مدیترانه کشت شوید رایج است. در برخی از نواحی این کشور باد باعث پراکنده شدن بذر شوید و خودرو شدن آن شده است به طوری که در برخی از چمن‌زار و یا کناره‌ سنگ‌ و پیاده‌رو و خانه‌ ییلاقی شوید می‌روید.
در اروپا تخم شوید در پاییز می‌رسد و پرندگان کوچک آن را سمّی می‌دانند به قدری که به آن نزدیک نمی‌شوند. البتّه احتمال می‌رود که این هراس به دلیل آن باشد که از بو تخم شوید خوششان نمی‌آید زیرا که تخم شوید سمّی نیست. شوید در تمام تابستان گل دارد ولی گل آن از شیره و گردِ گل کمی برخوردار است

ترکیبات شوید 

تخم شوید دارای ۳ درصد روغن می‌باشد.

درمان گیاهی  با شوید :

تخم شوید آثار درمانی بسیاری دارد از جمله به‌عنوان ضد تشنج،

ضد درد،

درمان گیاهی باد شکم:

باد شکم،

درمان گیاهی ادرار آور:

ادرار آور

برای تقویت معده به کار می‌رود.
برای کسانی که اشتها زیادی به غذا ندارند و لاغر هستند تخم شوید بهترین دارو است زیرا اشتها را زیاد کرده معده را نیرو می‌بخشد و انرژی به بدن می‌دهد.

تخم شوید را می‌توان برای ناخوشی معده، بی‌خوابی و ضد گاز معده بکار برد. خانم‌ شیر ده که شیر آنها کم است باید حتماً روزی چند بار دم کرده تخم شوید بخورند و یا در غذای خود مصرف کنند که به طور معجزه آسائی شیر آنها زیاد خواهد شد.
پزشکی گیاهی ایران خواص فراوانی را برای شوید قائل است مثلاً در مورد درد شدید و ورم معده از دم کرده شوید بهره می‌جستند که اثر آرام بخش فوری دارد.
از شوید برای دل درد در حیوانات نیز سود برده می‌شود ودام داران قدیم بخوبی از این موضوع آگاه بودند. مثلاً برای گوسفند و بز کافی است که مقدار ۶۰۰ گرم تخم شوید به آنها داد که نفخ و دل درد را آرام کند.
در مورد بیمارانی که مبتلا به استفراغ شدید هستند و هیچ غذایی حتی آب را نمی‌توانند در معده خود نگاهدارند بهترین درمان شوید است. این نوع بیماران باید دم کرده شوید را آهسته آهسته بنوشند.
در چین، حتی شوید را برای کمردرد که به علت گرفتگی عضلانی باشد به کار می‌برند.
یک نسخه کهن چینی برای باد فتق نیز از تخم شوید استفاده می‌کنند
تخم شوید در زنان باردار احتمال سقط جنین را به همراه دارد. برگ و ساقه‌شوید برای پایین آوردن چربی خون مفید است.

عرق شوید پایین آورنده  چربی خون، ضد اسید اوریک، تریگلیسیرید، کلسترول خون، مقوی معده، ضد سم، مدر، دافع سنگ کلیه و مثانه، بادشکن، پایین آورنده  فشار خون، برطرف کننده آرتروز.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *