قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای چشم وگوش / تراخم چشم را بیشتر بشناسیم …..
تراخم چشم
تراخم چشم

تراخم چشم را بیشتر بشناسیم …..

تراخم چشم را بیشتر بشناسیم …..

تراخم چشم چیست؟

تراخم نوعی عفونت پایدار چشمی است که معمولاً موجب آسیب به قرنیه میشود. این بیماری خصوصاً در کودکان شایع است و در این نوع بیماری زندگی در نواحی کم آب و با سطح پایین بهداشتی یک عامل خطر محسوب می شود. به طور کلی تراخم عفونت پایدار و جدی چشمی می باشد که معمولاً موجب اثر دائمی بر روی قرنیه میشود. اگرچه این بیماری در کشورها پیشرفته نادر است ولی تراخم یکی از علل اصلی کوری در جهان میباشد. تاکنون این بیماری بیش از چهارصد میلیون نفر را مبتلا کرده است که از این تعداد حدود شش میلیون نفر کور هستند. تراخم در نتیجه  باکتری کلامیدیا تراکومایس به وجود میآید که از طریق تماس مستقیم با دستان آلوده یا مگس ها به چشم منتقل می شود. تراخم در نواحی فقیر جهان شایع است، به خصوص در کشورها گرم و خشک که بهداشت ضعیف و منابع آبی محدود دارند. شلوغی وتراکم جمعیت نیز موجب گسترش عفونت می شود. برای جلوگیری از ابتلا به بیماری در یک ناحیه  پرخطر باید دستها و صورتتان را به طور منظم شستهو از لمس چشمها با دستان کثیف اجتناب کنید.

نشانه هاتراخم

در اثر بیماری تراخم بافت ملتحمه چشم به طور حاد و شدید دچار التهاب شده و همراه با آن درد، حساسیت شدید یا ترس از نور و ریزش فراوان آب از چشم ایجاد میگردد. چشم ها قرمز رنگ و متورم می شوند و بافت ملتحمه که سطح داخلی پلک را میپوشانند ضخیم، زبر، خشن و ناهموار میگردد. این وضعیت به علت نسوج اضافه ای است که در محل زخمها پدید میآید و با تکمه هاکوچکی به نام فولیکول یا غده ها کوچک، پر می شوند. در اثر تراخم، آسیبها اساسی به سلول ها ترشحی در بافت ملتحمه  چشم و همچنین به غدد اشکی وارد خواهد شد که نتیجه  آن خشکی چشم ” می باشد. رشد غیرطبیعی رگها خونی در ملتحمه  چشم ممکن است باعث نفوذ آن به داخل قرنیه شود که در نتیجه شفافیت قرنیه و بینایی آسیب می بیند. بعد از ان، اسیب بیشتر به قرنیه موقعی اتفاق میافتد که پلک ها از قسمت لبه به داخل چشم برگشتگی پیدا میکنند و صدمات زیادتری به قرنیه وارد می سازند. علت ایجاد این اختلال نیز جای زخم های ملتحمه چشم هستند که در اثر جمع شدن نسوج باعث کشیده شدن پلک ها به داخل چشم میگردند. به این ترتیب خراشیدگی هایی که مژه هاروی قرنیه ایجاد می کنند باعث جراحت قرنیه و رشد میکروب ها متفرقه بر روی آن خواهد شد. این نوع عفونت ناشی از میکروبها ثانوی ممکن است منتهی به زخم گسترده قرنیه و حتی سوراخ شدن ان شود . در این صورت عفونت به داخل چشم گسترش می یابد و بینایی برای همیشه از بین میرود.

  • تراخم چشم هر روز صبح، ظهر و شب پماد اکسید ژن دو مرکور ۱٪ را به چشم بکشید.
  • سولفات دو کوئیور (کات کبود) ۲۰ سانتی، پودر سو بلمه ۲ سانتی و گلسیرین ۲۰ گرم همه را مخلوط کرده و به دانه های تراخم که پشت چشم در میآیدبمالید.
  •  محلول بلودومتیل ۱٪ را روزی سه مرتبه درچشم بچکانید
  •  محلول پیلوکارین را در چشم بچکانید.
  •  خرما سبز و کال را در آبغوره بجوشانید تا غلیظ شود بعد آب غلیظ آن را به چشم بکشید.
  •  شش نخود مامیران و ۱۰ گرم چشم را همچون غبار نرم بسایید و با ۱۰ گرم آب دریا مخلوط کرده و هفت روز صبح و شب چشمها را بسته و بر پلک ها بپاشید و مواظب باشید داخل چشم نرود.

در مراحل اولیه، تراخم با قطره ها چشمی یا پماد آنتی بیوتیکی درمان می شود. اگر قرنیه دارای اسکار شود ممکن است بتوان با عمل پیوند قرنیه آن را بازسازی کرد که در این عمل، قرینه فرد اهداکننده برای جایگزینی قرنیه  دارای اسکار به کار میرود.

 

 

مطلب پیشنهادی

اور یون

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)   انجیر: مقداری انجیر را در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *