ترشک گیاهی با برگ های سه گوش و گل های سبز رنگ  


ترشک گیاهی با برگ های سه گوش و گل های سبز رنگ  

ترشک گیاهی با برگ های سه گوش و گل های سبز رنگ  

 ترشک که نام لاتین آن «رویکس آستونا» میباشد، به حالت وحشی در چمن ها، طول جاده ها، کنار جویبارها، ودر بیشتر بیشه ها و همچنین کوهستانها سبز می شود.ساقه ترشک گره دار و  یک تانیم متر ارتفاع دارد. برگ های ترشک سه گوش است خیلی نرم و در سطح آن شیارهای زیادی وجود دارد.گلهای ترشک کوچک و سبزرنگ است و در ماه فروردین ظاهر میشود و تا اواخر اردیبهشت دوام می آورد.

کمی از تاریخ ترشک

ترشک برای قدیمی ها کاملا شناخته شده بوده است.هوراس که در شصت و پنج سال قبل از تولد مسیح میزیست ، در دستور های طبی خود تجویز کرده است کسانی که شکمی بهم ریخته دارند باید از آثار ترشک غفلت نکنند. دیویکورید مصرف ریشه های ترشک را برای درمان اسهال خولی و کمبود اشتها توصیه می کند.جالینوس حکیم، مصرف ترشک را برای درمان خنازیز و ترشحات سفید در خانمها بسیار مفید و مؤثر میداند.

طریقه استعمال ترشک

دارای اسید اوکسالیک مخلوط به پتاس است و بطوری که می  دانید، خواصں لینت د هنده را از خود نشان میدهد. برگهای ترشک، اشتها آور، ادرارآور ملین، و به طور خفیف تصفیه کننده خون است. تخم ترشک و ریشه آن دارای خواص تقویت کننده و قابض هستند. شما می توانید ترشک را برای درمان درد معده و روده و همچنین، اختلالات کبد و نارسایی ادرار بکار ببرید. مصرف ترشک در مبارزه با امراضی که آبهای متناوبی دارند توصیه شده است. برای مصارف خارجی می توان آن را در مبارزه با عفونت های پوستی، جرب، دملی، و کورک های بزرگ و کوچک بکار برد.

کاربرد های ویژه  ترشک

رفع ویار به گل خوردن- درمان اسهال های مختلف- بندآورنده ی خونریزی یا ترشحات زنانگی- سنگ شکن کلیوی- رفع غلظت خون- درمان بیماری های دهان و دندان- درمان امراض مختلف پوستی و پسوریازیس- درمان لنفادنوپاتی و خنازیر- درمان خارش پوست- خونساز- تقویت عمومی بدن- پاکسازی اخلاط از بدن.

پیشنهادات درمانی ترشک

اگر پودر ترشک را در آب معمولی یا سرکه دم کرده و در حمام به تن بمالید، خارش را از بین خواهد برد.اگر ریشه  ترشک پخته شده را مستقلاً به غده های متورم شده ی گردن(=لنفادنوپانی گردنی) ضماد کنید، درمان خواهد شد.با توجه به مجموعه اثرات ترشک بنظر می رسد که ترشک یک گیاه ضدصفراوی عمومی بدن و ضد بلغم موضعی از نقاط مختلفی چون کلیه، مغز، دستگاه گوارش، و رحم بوده باشد.خواص ضد التهاب، خنک کنندگی، تقویتی، تصفیه کنندگی، و معرق بودن ترشک، از آن گیاه مناسبی برای درمان امراض پوستی گرم نظیر اگزما، خارش صفراوی، وپسوریازیس در افراد گرم مزاجی چون دموی و صفراوی مزاج ساخته است. برای این منظور می توانید بیماری که مشکلات پوستی مزمن مثل پسوریازیس، لیکن پلان و نظایر آنرا دارد برای مدتی ترشک را در رژیم غذایی اش بگنجاند مثل خوردن یا رژیم آش ترشک ۱۴ روزه.

خواص دارویی ترشک

برای رفع کمبود اشتهابه مقدار یک قاشق سوپخوری بزرگ، برگ تازه ترشک را که ریزریز کرده اید با دو فنجان آب جوش، پانزده دقیقه روی آتش ملایمی بگذارید تا بجوشد. بعد، آن را صاف کنید و با عسل شیرین سازید و در طول شبانه روز معادل یک فنجان از آن را چندین بار بنوشید تا عارضه کمبود اشتهای شما برطرف شود.با آتش ملایم، به مدت یک ساعت سه لیتر آب را با پانصد گرم نان برشته ،یک مشت برگ ترشک، یک عدد کاهو و یک گرد (محتوی دو سر انگشت) جعفری خشک بپزید. بعد، آن را در صافی بریزید و هرشب یک بشقاب از این سوپ را پیش از شام میلی کنید. اگر مبتلا به یبوست بودید و این سوپ را چند شب میل کردید، خواهید دید که یبوست شما برطرف میشود.معالجه جرب با ترشکبا یک مشت برگ ترشک پخته، آرد تخم کتان و پیه بز، ضمادی درست کلید و روی زخم های جلدی خود از هر قبیل بود، بمالید تا بهبود پیدا کند.درمان اسهال با ترشکبیست گرم ریشه ترشک تازه را که تکه تکه بریده اید در یک لیتر آب سرد بریزید و ظرف محتوی آن را روی آتش بگذارید تا بجوش آید و یک ربع بجوشد. بعد، آن را از روی آتش بردارید و زمین بگذارید تا دوازده دقیقه به حال خودش بماند و دم بکشد. سپس، آن را صاف کنید و با عسل شیرین سازید و کم کم آنقدر از آن را در طول روز بخورید که هر دوازده ساعت یک فنجان از آن نوشیده باشید. این جوشانده اسهال های مختلف را معالجه میکند. 

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد