ترفند های زندگی با ام اس …


ترفند های زندگی با ام اس …

ترفند های زندگی با ام اس ...

 

چگونه با اطمینان و ایمنی سوگواری کنیم؟

ممکن است بپرسید: «چه سوگواریای برای این بیماری باید کرد؟ من که هنوز هستم و قرار نیست مرا از بین ببرد. پس سوگواری برای چه؟» اما، باور کنید یا نه، سوگواری بخش مهم - و سالمی -از زندگی با ام اس است. این کار شما را قوی و آماده می کند (همینطور افرادی را که نگران شما هستند) تا بتوانید راه های مواجهه با هر تغییری را که ام اس در زندگی تان ایجاد می کند، به صورت خلاق و ارضاکنندهای تشخیص دهید.

اگرچه روش سوگواری هر فردی با دیگری متفاوت است، ولی جنبههای خاصی از آن برای همه یکسان است -- که با احساس شکست شروع می شود.

شناخت احساس شکست

به دليل آنکه اکثرا تشخیص این بیماری در دهه ی بیست یاسی زندگی اتفاق میافتد، ممکن است ام اس  اولین و شاخص ترین تهدید برای احساس شکست ناپذیری در دنیا تلقی گردد. به محض اینکه رخنه و شکافی در حسی شکستناپذیری فرد روی دهد، فکر می کند مهار سرنوشت را از دست داده و سوگواری، اولین و مهمترین مرحله درکنترل این حالت است.

حتی اگر تشخیص ام اس ، آسیب زیادی به اعتماد به نفس شما وارد نکند، علایم را تهدید کند (به مبحث «زندگی علیرغم غیرقابل پیش بینی بودن» در ادامه ی همین فصل مراجعه کنید). بهترین راه برای کوچک نشان دادن این ضربه این است که بگوییم: «هنوز راه درازی پیش رو داریم که نسبتاً هموار و صاف است. حالا چند چاله و دستانداز هم جلویمان سبز شده».

به یاد داشته باشید که اگر هم به خاطر خیلی از بیماران برای کمک به درک بهتر از خود و جهت تحکیم حسی تسلط بر شرایط، هر روز صبح که از خواب برمیخیزند یک بررسی از وضعیت خودشان انجام میدهند که اصطلاحاً به آن میگویند: «بررسی بدنی ام اس ». این بررسی، کمی شبیه حضور و غیاب روزانه است که مشخص شود چه کسی سر کارش حاضر شده و چه کسی غیبت کرده. این حضور و غیاب می تواند چنین چیزی باشد: «حال پای چپ من امروز چطور است؟ هوم هنوز انگشتهام کمی بی حس است؟ چشم راستم چطور؟


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد