بیماری ترومبوفلبیت را بشناسید


بیماری ترومبوفلبیت را بشناسید

 بیماری ترومبوفلبیت را بشناسید 

 زمانی که در یک ورید لخته خون تشکیل شود و به دیواره بچسبد ممکن است باعث التهاب دیواره ورید نیز بشود که در این صورت به آن ترومبوفلبیت گویند.ورید مذکور قرمز، برجسته و دردناک می شود. تکه ای از این لخته ممکن است کنده شود و به صورت آمبولی در جریان خون حرکت کند. درمان این پدیده استراحت، استفاده از مسکن ها و جوراب های مخصوص است.بعد از مدتی استراحت، قدم زدن ملایم جهت برقراری جریان خون بهتر، لازم است.ترومبوفلبیت (به انگلیسی: thrombophlebitis) یعنی التهاب در سیاهرگ (فلب) که به لخته شدن خون درون آن مرتبط است به عبارت دیگر ترومبوفلبیت عبارت است از التهاب و پیامد آن، وجود لخته‌های خون در یک سیاهرگ سطحی (معمولاً اندام‌های تحتانی) که به‌طور اولیه ناشی از عفونت یا آسیب است. اگر ترومبوفلبیت بصورت مکرر و در نقاط مختلف، بیمار را مبتلا کند ترومبوفلبیت مهاجر نام می‌گیرد.

سبب‌شناسی

اصلی‌ترین اتیولوژی و سبب ترومبوفلبیت، پیآمد جراحی‌ها در یک اندام معرفی می‌شود. اما گاهی دلایل دیگری نیز می‌تواند داشته باشد.از ریسک‌فاکتورهای این بیماری می‌توان به کم‌تحرکی و بی‌تحرکی طولانی مدت (دلایل شغلی و یا بستری شدن درازمدت) و نیز به مشکلات خونی در شخص به‌ویژه مشکلات در فاکتورهای انعقادی و غلظت خون بیمار اشاره نمود.فرمهای تزریقی تتراسایکلین‌ها نیز باعث ایجاد ترمبوفلبیت می‌شوند به همین دلیل فرم خوراکی آنها بیشتر استفاده می‌شود.

علایم و نشانه‌ها

 سمپتوم‌های بیماری نه همیشه اما در برخی بیماران مشاهده می‌شود
  • درد در اندام و بخش مبتلا به ترومبوفلبیت (به‌ندرت)
  • قرمزی و اریتما و علایم التهاب در اندام مبتلا
  • آماس یا تورم (ادم) در اندام مبتلا

تشخیص

تشخیص بالینی از ویژه‌ترین مراحل تشخیص فلبیت به‌شمار می‌رود و در ادامه به روش‌های دیگر می‌توان وجود ترومبوفلبیت را تشخیص داد:
  • اکوداپلر
  • آزمایش خون و فاکتورهای انعقادی آن
  • آنژیوگرافی

درمان

درمان شامل داروهای ضد انعقاد مانند هپارین و وارفارین و نیز ترومبولیتیک‌ها خواهد بود. 

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد