تست پتانسیل برانگیخته در تشخیص بیماری ام اس 


 تست پتانسیل برانگیخته در تشخیص بیماری ام اس 

 تست پتانسیل برانگیخته در تشخیص بیماری ام اس 

 

تستهای پتانسیل برانگیخته یا به اختصار تستهای (EP (Evoked Potential پاسخهای الکتریکی CNS به تحریک اعصاب به خصوصی (همچون اعصاب بینایی، این پاسخ های الکتریکی از امواج مغزی توسط الکترودهایی که به سر بیمار می چسبانند، ضبط میگردد. به دلیل اینکه دمیلیناسیون باعث کند شدن زمان پاسخ دهی میگردد، گاهی تستهای EP میتواند شاهدی بردمیلیناسیون در طول مسیر اعصاب باشد، وگرنه ممکن است تشخیص آن با معاینهای عصبی و گرفتن شرح حال بیمار، میسر نباشد.

به عنوان مثال، اگر سوزی با یک علامت حاکی از ام اس  نزد نورولوژیست برود، مثلاً بی حسی و گزگز یا خستگی مفرط، و مدارکی دال بر سابقه ی قبلی چنین علایمی نیز نباشد، ممکن است پزشک برای او درخواست تست EP کند و از این طریق به دنبال منطقه ی دیگری بگردد که دچار دمیلیناسیون شده ولی تابهحال برای سوزی علامتی ایجاد نکرده باشد.

از میان سه نوع تست EP که مورد استفاده ی نورولوژیستها قرار میگیرد (بینایی، بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد؛ زیرا سرعت پاسخ دهی ۸۰٪ مبتلایان به بیماری، در این تست کاهش یافته است. معیارهای تشخیصی تجدید نظریافته مکدانلد شامل خصوصیاتی می شود که جهت ارائه ی یک تشخیص مطمئن از ام اس ، قابل استفاده باشد. بنابراین اگر VEP سوزی غیرطبیعی باشد، نورولوژیست شاهدی بر وجود دو  منطقه ی جداگانه ی دمیلیناسیون در اختیار دارد، که جهت اطمینان از تشخیص درست اماس به وی کمک میکند. اما اگر همه ی تستهای EPسوزی نرمال باشند، شک احتیاج دارد تا شواهد دیگری پیدا کند. .

موقعی که تست EP انجام میدهید، یک ژل (برای تسهیل در امر هدایت الکتریکی)

و الکترودهایی به سر و بدنتان در محلی های مشخصی اتصال مییابد، تا پاسخهای خاصی از ناحیه ی مزبور دریافت گردد. به عنوان مثال، زمانی که هدف، ثبت پاسخهای روی ناحیه ای که تحریک بینایی دریافت می شود. برای دیگر تستهای EP، الکترودهارا به جاهای مختلفی از سر و بدن وصل میکنند.

از یک نور چشمک زن فلاش مانند یا یک صفحه با طرح شطرنجی استفاده می کنند که مثل فلاش روشن و خاموش می شود؛ برای تست شنوایی از صداهای ضربهای یا یک آهنگ استفاده می شود که از طریق گوشی هدفون به گوش بیمار میرسد؛ برای تست حسی عمومی یک جریان برق ضعیف به مچ دست یا زانو وصل میشود. مدت تست حدود ۴۵ دقیقه است؛ تستی است غیرتهاجمی و کاملاً بدون درد، به جز ناراحتی (واقعا) مختصری که شخصی هنگام شوک ملایم تجربه میکند.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد