قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / تسریع زایمان با گیاه دارویی ارگوت در طب سنتی
ارگوت
ارگوت

تسریع زایمان با گیاه دارویی ارگوت در طب سنتی

 گیاه دارویی ارگوت

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی ارگوت است . ارگوت قارچClaviceps است که دردوران گل  کردن به گیاه چاودار حمله کرده و تمامی تخمدان چاودار را فرامی گیرد، به تدریج رشد می کند و پس از رسیدن، به صورت یک جسم دراز استوانه ای شکل  خمیده ای به طول یک تا سه سانتیمتر و قطر حدود چند میلیمتر در می آید که رنگ خارج آن ارغوانی تیره ی مایل به سیاه و رنگ قسمت داخلی آن سفید میباشد و طعم آن گس و تهوع آور است. این جسم که ارگوت یا ارجوت نامیده می شود، محلی برای حفاظت قارچ بوده و در زمستان تقریباً بدون رشد و در حال زندگی خفیف بهسر میبرد، در بهار سال بعد جوانه زده ورشته های ضخیمی از آن بیرون می آید که در انتهای آنها تعداد زیادی دانه های کروی شکل قرمز رنگ گوشتی قرار گرفته و در حفره های اطراف این دانه های کروی شکل اسپرهای کوچک قارچ و دانه های انگل در دوران گل کردن چاودار تولید می شود، این اسپرها قادرند که گلهای جدید را آلودهکرده تخمدان آنها را فرا گرفته و مجدداً سیکل تولید مثل قارچ را برای سال بعدی کامل کنند.
نام های دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است از:رجوت-ارگوت چاودار -ارجوت چاودار

ترکیب شیمیایی: قند مانیت – مواد نشاسته ای – شبه چربی ها – اسیدهای آمینه – بازهای کواترنری آمونیم- املاح فسفات – تعدادی استرول – تعدادی آمین – شش جفت آلکالوئید ایزومری مانند: ۱- ارگوتامین و ارگوتامی نین ۲- ارگومترین و ارگومتری نین ۳- ارگوزین و ارگوزینین ۴- ارگوکورنین وارگوکورنی نین ۵- ارگوکریستین و ارگوکریستی نین ۶ ارگوبازین و ارگاوبازی نین وآلکائیدهایی نظیر ارگوتینین، ارگوتوکسین، ارگومونامین، سانسی بامین، ارگوکلاوین و ارگوسترین ودو استرولبه نامهای ارگوسترول و فونجیس ترول – سه نوع ماده ی رنگی به نام اسکله ریترین، ارگو کریزین وارگوفلاوین  اسید- سکالونیکا.

خواص درمانی ارگوت: 

این دارو سمی است و مقدارو طریقه ی مصرف آن حتماً باید زیر نظر متخصص  انجام شود.

۱- دو گرم از گردارگوت چاودار را در ۳۰ تا ۴۰ گرم شربت قند یا آب انگور مخلوط کنید و به فاصله ی هرپانزده دقیقه در دو نوبت بنوشید.

دتروی گیاهی برای تسریع زایمان 

موجب فشار به رحم و تسهیل و تسریع در زایمان می شود. توجه کنید که این دارو باید وقتی مصرف شود که دهانه ی رحم کاملاً باز شده و وضع جنین کاملاً طبیعی باشد، در غیر این صورت یعنی اگر دهانه ی رحم کاملاً باز نشده باشد، خوردن این دارو خطرناک بوده و ممکن است موجب مرگ جنین و مادر هر دو شود.

۲- یک تا چهار گرم از گردارگوت چاودار را با شربت مخلوط کرده و پس از وضع حمل هر ۱۵ دقیقه یک قاشق سوپخوری بخورید.

داروی گیاهی برای خونریزی

خونریزی شدید را قطع میکند و اگر خونریزی نباشد باعث میشود که خونریزی شروع نشود.

خطر مرگ !!!

مصرف طولانی و زیادتر از حد مجاز آن ابتدا یک حالت مستی و سرخوشی بدون خماری ایجاد میکند و پس از مدتی احساس  تکان و ناراحتی در انگشتان دست و پا ایجاد می شود، به تدریج این حرکت به سایر اعضا منتقل شده و موجب سفت شدن انگشتان و مفاصل میگردد، به طوری که انگشتان، روی دست خم می شوند و نمیتوان آنها را به راحتی باز کرد، این حالت سفتی در مفاصل آرنج و سایر مفاصل نیز ایجاد میشود، مثلاً دستها روی سینه خم شده و نمیتوان آنها را راست کرد و انگشتان پا به طرف کف پا برمیگردد و به تدریج سایر مفاصل بدن و عضلات سینه و شکم را نیز فرامی گیرد. تنفسی کم کم مشکلی می شود و در عضلات گلو حمله های تشنجی عارض  میگردد، کم کم نبض مختل شده و در هاضمه اشکال و اختلال ایجاد میکند، به انگشتان حالت بی حسی دست میدهد و به تدریج این بی حسی در سایر نقاط بدن نیز ظاهر میشود و کم کم قانقاریای موضعی ایجاد میگردد و سایر حواس نیز مختل گشته، کوری حاد، فقدان حس شامه، کاهش شنوایی و گاهی حالت فلج نیمه ی بدن ایجاد میشود.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *