قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری های قلب و دستگاه گردش خون / تشخیص کم خونی ناشی از کمبود آهن
کم خونی
کم خونی

تشخیص کم خونی ناشی از کمبود آهن

تشخیص کم خونی ناشی از کمبود آهن

در اغلب آزمایشگاه ها معمول ترین روش آزمایش تشخیص کمخونی اندازه گیری مقدار هموگلوبین و هماتوکریت است که در جوامع مختلف و در نقاط مختلف دنیا مقدار نرمال این دو فاکتور متفاوت است به علاوه میزان این دو شاخص زمانی در خون پایین می آید که ذخیره آهن بدن به مقدار زیاد کاهش یافته و علائم کمخونی ظاهر شده باشد.

حال آنکه شاخصی برای ارزیابی این ناراحتی سودمند است که قبل از تخلیه ذخائر آهن بدن و بروز علائم بیماری، کمبود را نشان دهد تا بتوان از اشکال مزمن بیماری و موارد خفیف ابتلای آن در جامعه پیشگیری کرد و با استفاده از رژیم های غذائی مناسب و سایر مراقبت های لازم از بروز و تشدید بیماری جلوگیری نمود. بهترین شاخص در این زمینه تعیین میزان فریتین ۲۳ ] سرم خون است که البته آزمایش گرانی است.
(فریتین) یک ترکیب پیچیده ای است از پروتئین و آهن و فسفر که در حدود ۲۳ درصد آهن دارد و در مخاط روده ها با اتحاد آهن فرّیک با پروتئین به نام آپوفرّیتین ۲۴ ] تشکیل میشود. فرّیتین شکلی از آهن است که آهن با آن شکل در نسوج ذخیره میشود.
طی سالهای متمادی اینطور تصور میشود که ریشه بیماری کمخونی، فقط کمبود آهن است ولی تحقیقات جدید نشان میدهد که غالبا اینطور نیست و تست های آزمایشگاهی پیشرفته، به پزشکان امکان میدهد که علل متفاوت کمخونی از هم تمیز داده شوند. به توضیحات زیر توجه فرمایید:

۱. کمبود آهن ممکن است مربوط باشد به مرحله ای قبل از بروزکه هر دو از علائم کمخونی « قلت هموگلوبین و هماتوکریت » هستند و در آزمایش خون نیز نشان داده میشوند. در این نوع، قبل از آغاز کمخونی، بدن از مقدار محدودی آهن که در ذخیرهدارد استفاده میکند. و مانع میشود علائم بیماری شدید کمخونی خود را نشان دهند.
زیرا هنوز مقدار آهن آنقدر کاهش نیافته که این اختلال بصورت بیماری مشهود باشد.
در این مرحله یک تست فریتین خون نشان میدهد که آیا بدن به مقدار کافی آهن ذخیره دارد یا ندارد. یعنی در حقیقت این تست موجودی بانک را نشان میدهد.
۲. بیماری کمخونی در اثر کمبود آهن همیشه پس از اینکه ذخیره موجودی آهن بدن از دست رفت خود را نشان میدهد و علامت بیماری کمخونی در این نوع این است که ارقام مربوط به هموگلوبین و هماتوکریت در آزمایش خون خیلی کم و کمتر از حد نرمال مجاز نشان داده میشود.

ولی پایین بودن رقم فریتین خون علامت آگاه کننده و زنگ خطری است برای آغاز مسئله کمخونی و این برای شخص اخطار قبلی یا نوعی پیش آگهی است، تا قبل از اینکه مسئله کمخونی شدید شود و به صورت بیماری حادی درآید به فکر چاره باشد. و این جنبه مثبت پیشگیری کمبود آهن است که در صورت مراقبت های لازم ممکن است به بیماری کمخونی منجر نشود. ولی ضمنا توجه شود که این یک قاعده صددرصد صحیح نیست و در اشخاص مختلف ممکن است نتایج متفاوت باشد.

در موسسه تحقیقات پاریس دکتر P .GALAN و همکارانش ۵۰۰ نفر زن جوان را بطور داوطلب از نظر تغذیه و اثر آن روی    کمخونی مورد بررسی قرار دادند  در این گروه در حالی که ۷۷ نفر از آنها دچار کمبود آهن بودند که با تست فریتین نشان داده شده است فقط ۶ نفر آنها مبتلا به بیماری کمخونی بودند.

مطلب پیشنهادی

بیماریهای قلبی

بیماریهای قلبی چه می کند؟ /قسمت اول

بیماری های قلبی چه می کند؟   بسیاری از کارشناسان و پزشکان با تجربه قلب، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *