previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
ArrowArrow
Shadow
Slider

 تغذیه و پیشگیری از پوکی استخوان 


 تغذیه و پیشگیری از پوکی استخوان 

 تغذیه و پیشگیری از پوکی استخوان 

 

کلسیم که یکی از املاح مهم است که همراه با ویتامین D برای داشتن استخوان سالم لازم به نظر میرسد. در افراد بالغ مصرف روزانه ۸۰۰ تا ۱۵۰۰ میلی گرم کلسیم و۲۰۰ واحد ویتامین D توصیه میشود.

جالب این که، شیرهای کم چربی منبع بهتری جهت دریافت کلسیم و ویتامین D به شمار می روند. ویتامین K که در سبزیجات با برگهای سبز وجود دارد و همچنین توسط باکتریهای موجود در روده ساخته می شود نیز برای استخوان سازی لازم است هنگامی که تصمیم می گیرید کلسیم رژیم غذایی تان را افزایش دهید باید راهنمایی های غذاهای متنوع بخورید.

وزنتان را در حد مناسبی نگه دارید. توجه داشته باشید، پوکی استخوان عارضهای است که در افراد لاغر بیش از چاقی دیده می شود. یکی از دلایل این امر توجه به این نکته نیز مهم است که از خوردن چربی بیش از حد، چربیهای اشباع و کلسترول اجتناب کنید. همچنین غذاهای دارای نشاسته و فیبر کافی بخورید و از مصرف بیش از حد مواد قندی بپرهیزید.

راهنمای تغذیه مناسب در پوکی استخوان

کلسیم و ویتامین دی از مهم ترین مواد موجود در بدن می باشند . برای داشتن استخوانهای قوی باید کلسیم و ویتامین دی کافی در بدن وجود داشته باشد . به غیر از این ، مواد فوق را برای سلامت قلب ، ماهیچه ها ، اعصاب و برای این که خونریزی از زخمهایمان بند بیاید نیاز دارید ، البته ما روزانه مقداری از کلسیم بدنمان را از راه مواد دفعی بدن مثل عرق ، ادرار و مدفوع ، پوسته هایی که بطور طبیعی از پوستمان می ریزد ، ناخنها و موهایمان ،‌از دست می دهیم . بنابراین مخصوصاً برای جلوگیری از پوکی استخوان باید در مواد غذایی که مصرف می کنیم ، کلسیم کافی وجود داشته باشد ( پروتئین ، منیزیوم ، روی ، ویتامین آ و ویتامین ث همه برای سلامت استخوان ضروری اند )

میزان کلسیم مورد نیاز افراد :

از ۱۱تا ۲۴ سالگی ۱۲۰۰-۵۰۰ میلی گرم

از ۲۵ تا ۴۹ سالگی ( شامل زنان غیر یائسه ۱۰۰۰ میلی گرم )

از ۵۰ تا ۶۴ سالگی ( شامل زنان یائسه ۱۵۰۰ – ۱۰۰۰ میلی گرم)‌

در بعد از ۶۵ سالگی ۱۵۰۰میلی گرم

زنان باردار یا شیرده ۱۵۰۰ – ۱۲۰۰ میلی گرم

بهترین راه به دست آوردن کلسیم ، خوردن غذاهای پرکلسیم است مانند: لبنیات : شیر ،‌ پنیر و ماست ( انواع کم چربی را انتخاب کنید و نگران نباشید که کلسیم کمتری را به دست می آورید ، زیرا کلسیم این غذاها همراه چربی آنها نیست )‌. اگر نمی توانید شیر را تحمل کنید ، ماست و‌ پنیر جایگزینهای خوبی هستند .

ماهیهای نرم استخوان : نظیر ماهی آزاد ، ساردین ، کیلکا

سبزی های تازه ، خشکبار ، حبوبات ، سویا

بدانید که اگر کسی در نیمه اول زندگی ، کلسیم ، خوب مصرف نکند، به سختی می تواند آنرا در نیمه دوم زندگی جبران کند .

اگر بخواهیم به شما با توجه به سنتان توصیه کنیم لازم است بگوییم:‌

۱۰ تا ۲۰ سالگی : بانک استخوانتان را با ذخیره ی کلسیم سرشار کنید . به نظر می رسد استخوانهای نوجوانان برای جذب کلسیم ساخته شده است . استخوانهای نوجوانها برای آن است که کلسیم را جذب کنند و از آن استفاده کنند . در استخوانها ، ابتدا داربستهایی از پروتئین به طور میکروسکوپی ساخته می شود و بعد این داربستها به وسیله کلسیم ، پر و انباشته می شود . بدین ترتیب استخوانهای متراکم ما ساخته می شود . در این سال ها برای ساختن استخوانهای قوی به حداقل ۱۲۰۰ میلی گرم کلسیم نیاز دارید . سعی کنید به جای انواع و اقسام نوشابه ها ، ( روزانه ۳ لیوان ) شیر بنوشید . همچنین از منابع دیگری که کلسیم دارند مثل ماست ، پنیر ، سبزی ها با برگ سبز تیره زیاد مصرف کنید . دوشیزه ها باید بدانند که داشتن قاعدگی های منظم برای جلوگیری از پوکی استخوان مهم است . اگر شما ۱۶ ساله اید و هنوز قاعده نشده اید یا قاعدگی شما نامنظم است به پزشک مراجعه کنید .

۲۰ تا ۳۵ سالگی : گرچه در این سالها به راحتی استخوان ساخته نمی شود ، ولی استخوانهای شما در همین سن به حداکثر قدرت خود خواهند رسید . مهم است که در این سالها ورزش کنید و دریافت کلسیم کافی داشته باشید . شما تقریباً روزانه به ۱۲۰۰ میلی گرم کلسیم نیاز دارید . شرکت در ورزشهایی که در آن ها پاهایتان وزن شما را تحمل می کنند شما را در ساختن استخوانهای محکمتر کمک می کند .

۳۵ تا ۵۰ سالگی : ممکن است به تدریج شروع به از دست دادن استخوانهایتان کرده باشید . در چنین مرحله ای از زندگی دریافت مقدار کلسیم کافی ( ۱۰۰۰ میلی گرم) و ورزش برای در حداقل نگه داشتن سطح کاهش قدرت استخوان ضروری است . بیشتر زنان در ۵۵-۴۲ سالگی یائسه می شوند . اگر قبل از این سنین قاعدگی شما نامنظم شده یا علائمی از یائسگی دارید ، در رابطه با پوکی استخوان نیز با پزشکتان مشورت کنید . در ضمن شاید لازم باشد در مورد روشهای سنجش تراکم استخوان که مقدار پوکی آن را نشان می دهند ، از پزشکتان سئوال کنید .

بالای ۵۰ سال : زنانی که وارد مرحله یائسگی شده اند ، ممکن است سالانه ۱ تا ۶ قسمت از صد قسمت قدرت استخوانشان را از دست بدهند . از پزشکتان سئوال کنید ؛

آیا برای جلوگیری از پوکی استخوان و کمتر شدن بیماری نیاز به دارو دارید یا نه؟ چه نوع داروهایی برای شما می تواند مناسب باشد ؟

دریافت مقدار کلسیم کافی و ورزش هنوز مهم اند . شما باید حداقل ۱۰۰۰ میلی گرم کلسیم دریافت کنید . باید سعی کنید به اندازه ی کافی در معرض نور آفتاب باشید تا ویتامین دی لازم را دریافت کنید . حداقل ۲۰ دقیقه در روز و سه بار در هفته پیاده روی داشته باشید . بعضی افراد به داروهای دارای کلسیم نیاز دارند که در این باره می توانید با پزشکتان مشورت کنید .


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد