تغییرات بدن و جنین در سه ماهه اول بارداری


تغییرات بدن و جنین در سه ماهه اول بارداری

تغییرات بدن و جنین در سه ماهه اول بارداری

 

مغز، گرچه از همان ابتدا تشکیل شده است، به رشد خود در تمام دوران بارداری ادامه می دهد (و حتی در دوران خردسالی). هنگامی که به هفته ها اشاره می کنیم، منظور ما هفته های دوره ی ماهانگی است، که به معنای هفته ها از آخرین عادت ماهانه است، نه هفته ها از شروع بارداری. بنابراین در هشت هفتگی، در حقیقت جنین شش هفته از بارداری سن دارد.

در پایان هفته ی هشتم، دستها، پاها، انگشتان دستها، و انگشتان پاها شروع به ش کل گیری می کند. در حقیقت، رویان حرکات خفيف، و خودبه خودی را انجام می دهد. در صورتی که در سه ماهه اول بارداری سونوگرافی انجام بدهید، می توانید این حرکات خود به خودی را در تصویر ببینید. مغز به سرعت بزرگ می شود، گوش ها و چشمها ظاهر می شود.

همچنین اندامهای تناسلی خارجی آشکار می شود و در پایان هفته ی دوازدهم، دختر یا پسر بودن آن می تواند متمایز شود، گرچه هنوز در این زمان، تعیین جنسیت از طریق سونوگرافی قابل تشخیص نیست. در پایان هفته ی دوازدهم، طول جنین در حدود ۱۰ سانتیمتر و وزن آن در حدود ۶۰۰ گرم است. سر جنین به نظر بزرگ و گرد می رسد، و پلکهای چشم ها کاملا بسته است

 رودهها، که در هفته ی دهم تقریبا به درون بند ناف بیرون زده است در این زمان کاملا داخل شکم قرار دارد. ناخن های انگشتان پدیدار می شود، و موها بر روی سر جنین شروع به رشد می کند. کلیه ها در طول ماه سوم شروع به کار می کند. جنین بین هفته ی نهم تا دوازدهم تولید ادرار را آغاز می کند، که می توانید در سونوگرافی در مثانه ی کوچک جنین آن را ببینید.

تیره تر شود. تغییرات سینه ها به دلیل مقدار زیاد استروژن و پروژسترونی است که بدنتان در طول دوران بارداری تولید می کند. این هورمون ها باعث می شود غدد درون سینه ها، برای آمادگی در تولید شیر و شیردادن پس از تولد بچه، رشد و گسترش یابد. مقدار خون نیز به وضوح در سینه ها افزایش می یابد. ممکن است متوجه عروق آبی رنگ بزرگی در امتداد سینه های خود شوید.

هنگام بارداری آماده باشید اندازه ی سوتین شما چند بار تغییر کند و در خرید سوتین های جدید خست به خرج ندهید. نگهداری مناسب، بعدها از شل شدن و آویزان شدن آنها می کاهد. اگرچه بعضی از خانم ها بزرگ شدن سینه هایشان را دوست دارند، دیگران بیشتر احساس خجالت می کنند. هرجور احساسی که دارید، به شما تضمین می دهیم سایر زنان باردار نیز احساسی مشابه دارند، بنابراین خودتان را ناراحت نکنید.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد